Додик ја искористи епидемијата за да ги засили границите меѓу Република Српска и Федерацијата: „Тоа нема врска со политика“

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик најави во средата дека властите во Република Српска (РС) ќе воведат сопствени проверки на граничните премини и на полициските пунктови на линијата на раздвојување со Федерацијата БиХ, оправдувајќи го чекорот како потребен во борбата против ширење на коронавирусот.

– Постојат податоци дека пропишаните мерки за строг надзор на државната граница се кршат – рече Додик во интервју за РТРС.

Констатираше дека претседателството на БиХ е неодлучно во тоа кои додатни мерки да ги преземе и затоа РС треба сама да реагира и да донесе свои мерки.

Понатаму посочи дека не може да биде сигурен ниту во граничната полиција на БиХ, ниту пак во телата на властите на државно ниво.

Прочитајте и...  Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

– Тоа е толку опасно што РС мора да го регулира прашањето на својата самоодбрана – рече тој.

Затоа, наскоро на секој меѓународен граничен премин кој инаку го контролира граничната полиција на БиХ ќе има и пункт на полицијата на РС, чии припадници ќе спроведуваат свои дополнителни контроли на робата и патниците.

„Тоа нема врска со политиката, туку во борбата против вирусот“, констатираше тој.

Најавата на Додик за контролни мерки е без преседан во поствоената историја на БиХ, бидејќи со Дејтонскиот договор е утврдено на меѓуентитетската линија на раздвојување мора да постои апсолутна слобода на движење и не смее да има никаков надзор поради тоа што тоа не е никаква граница, туку административна линија која ја означува внатрешната организација на државата.

Прочитајте и...  Насловната страница на Њујорк Тајмс со имињата на 1.000 лица починати од коронавирус

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат