Додик: Доколку ЕУ ни воведе санкции, Република Српска ќе се движи кон независност

Милорад Додик / Фото: ЕПА

Српскиот член на Претседателството на БиХ и лидер на Алијансата на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик, изјави дека Република Српска ќе се движи кон независност, доколку Европската унија воведе санкции против неа.

„Денес реков дека ако ЕУ донесе одлука за санкции против Српска или исклучување на Република Српска од програмите што ги имаат тука, нека пишат дека тоа е независност на Српска“, рече Додик по состанокот на највисоките претставници на РС со претставници на одредени земји на ЕУ во Источно Сараево.

Тој изјави дека е сигурно дека Европската комисија нема да воведе санкции за ниту еден поединец во РС, но прашање е дали Германија ќе инсистира на санкции.

– Ако некој посегне по санкции, РС го има одговорот на тоа. Ако Европа посегне по санкции, РС нема да остане без инвестиции. Кина и Русија се главниот столб, рече Додик.

Според него, ЕУ му помогна на РС во претходниот период, но, како што рече, РС и даде многу повеќе на Европа „преку младите луѓе што ги образуваше, а Европа ги презеде“.

Додик рече дека ги известил претставниците на земјите од ЕУ, од кои имало околу 15 на денешната средба, дека во наредните денови ќе ја повлече согласноста во Националното собрание на РС за формирање на вооружените сили на БиХ, Органот за индиректно оданочување и Високиот судски и обвинителски совет (СССЗ).

„Ќе донесеме закони за неспроведување на законите наметнати од високи претставници, односно околу 140 закони, вклучително и закони за Обвинителството на БиХ, Агенцијата за истраги и заштита на БиХ (СИПА), Агенцијата за разузнавање и безбедност (ОБА), ” тој рече.

Според него, РС ќе ги продолжи своите активности „во врска со уставното однесување, поради недоверба и кршење на Дејтонскиот договор“.

Тој изјави дека не е против територијалниот интегритет на БиХ, туку за „уставната позиција на РС, која е јасна“.

Додик посочи дека „нема преговори за тоа и дека заинтересираните можат само да бидат информирани“.

– Ниту ЕУ, ниту Америка, ниту Велика Британија, која го закова сето ова, не можат да не спречат на нашиот пат. Британците си играа со нас сите овие години, сакајќи да создадат муслиманска држава. Ова не е отцепување, рече тој. тој.

Додик и рече на Европа дека двата народа во БиХ, Србите и Хрватите, не сакаат мнозинство и унитарност.

Коментирајќи ги шпекулациите за можен нов конфликт во БиХ, како и обвинувањата на опозицијата во РС дека ја туркаат целата нација во можна изолација поради сопствените цели, тој рече дека владата на РС „не ги турка луѓето во конфликт , но ги брани, и тие (опозицијата) кукавички им ласкаат на меѓународните спонзори што е можно повеќе да удрат по актуелната влада “.

– Република Српска ќе опстои да ги врати своите надлежности. Ако не го стори тоа, ќе исчезне. Не би било нереално тие да ја укинат нашата влада и Националното собрание. Ова не е инает, туку одлучност што Српска нема да ја даде горе “, нагласи српскиот член на Претседателството на БиХ.

Извор: Бета

Видео на денот