7 C
Скопје

Доделени Пулицерoвите награди

Дневниот весник „Енкориџ Дејли Њуз”и истражувачкиот портал ПроПублика ја добија Пулицеровата награда за новинарство во служба на јавноста за сторијата за тоа дека третина од селата на Алјаска немаат полициска заштита.

Фотографите на британската агенција Ројтерс освоија награда во категоријата ударни вести за документирање на минатогодишните насилни протести во Хонг Конг, додека наградата за репортажна фотографија и припадна на американската агенција Асошиејтед прес за приказ на животот во Кашмир.

Новинарката на Лос Анџелес Тајмс, Моли О’Тул ја доби наградата за најдобра аудио сторија за барателите на азил кои се незадоволни од политиката „Останете во Мексико” на американскиот претседател Доналд Трамп.

Наградата за истражувачко новинарство му припадна на Брајан Розентал од Њујорк Тајмс, кој откри дека на илјадници таксисти во Њујорк животот им е уништен поради „предаторски позајмици”.

Прочитајте и...  Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Њујорк Тајмс доби три награди, меѓу кои и Пулицер за коментарот на новинарката Никол Хана-Џонс, напишан како дел од проектот 1619 година, со кој се настојува во центарот на сторија за Америка да се стави ропството на Африканците.

Весникот „Куриер-журнал” од Кентаки ја освои домашната награда за ударна вест за сторијата за стотици помилувања дадени од поранешниот гувернер Мет Бевин

Поврзани вести

Ѓукановиќ: Указот за прогласување на закони го потпишав, дилемите останаа

Слободен печат

Вакцината Модерна делува против нов вид на коронавирус

И.И.

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Слободен печат

Администрацијата на Бајден бара итно ослободување на Навални

Слободен печат

Ниту земјите од ЕУ нема да бидат исклучок: Бугарија ќе воведе задолжителен ПЦР тест за сите патници при влез

Слободен печат

Девет години затвор доби поранешен министер за образование обвинет за педофилија

И.И.

Остави Коментар