Додека иранските лидери се борат со меѓународниот притисок, незадоволниот народ излезе на улиците

Протестите се проширија и во други градови освен Техеран, што покажува дека незадоволството од властите е широко.

Иранската полиција употреби солзавец за од улиците на Техеран да ги растера илајдниците демонстранти, кои јавно се спротиставија и го покажаа гневот поради случајното уривање на украинскиот патнички авион, но и поради лагите за инцидентот од страна на властите на Иран, пренесува „Блиц“.

Протестите кои започнаа како оплакување на 176-те жртви брзо се претворија во антивладини демонстрации, со барања за промена на ајатолахот Али Хамнеи и процесуирање на одговорните рушењето на „Боингот“. Собраните демонстранти скандираа „смрт за диктаторот“, додека одредени луѓе му порачуваа на Хамнеи да ја напушти земјата.

Во срушениот украински авион имаше патници од различни националности, но многумина во Иран тоа го сметаат за домашна трагедија. Многу од луѓето се лути поради тоа што владата убила толку припадници на сопствениот народ – поголемиот дел од патниците беа државјани на Иран или имаа иранско потекло.

Прочитајте и...  Со специјален лет граѓаните кои се во Словенија се враќаат во земјава

Протестите се проширија и во други градови, покажуваат дека незадоволството од режимот е широко, пишуваат медиумите од западот.

Сликата од незадоволните граѓани се во драстичен контраст во однос на слика на обединета жалост за убиениот генерал Касем Сулејмани, кога стотици илјади луѓе се приклучија на погребната поворка. Според пишувањата на медиумите, на протестите изминатите денови фотографијата на Сулејмани наводно била уништувана.

Фото: EPA-EFE/STR

Повеќе од 30 луѓе се повредени во судири со полицијата, но демонстрантите се одлучни во тоа да ги тестираат границите на иранската власт.

На крајот на минатата година, илјадници Иранци исто така беа на улиците по одлуката на властите да ги зголемат цените на горивата. Владата одговори со исклучување на интернетот, но и со крвава пресметка – организациите за заштита на човековите права проценија дека се убиени најмалку 200 демонстранти.

Прочитајте и...  Даниела од Македонија е во државен карантин: Од нејзиното искуство сподели корисни совети

За време на тие протести, демонстрантите имаа остри зборови за Сулејмани и неговите „авантури“ низ земјите во регионот, особено Сирија. Тоа, според западните медиуми, било вистински шок за властите кои генералот го третираа како национален херој. Уште тогаш се забележувало дека иако Сулејмани има голема поддршка меѓу лојалистите, но и дека оти тој има и свои противници.

Новите протести ги поддржа и американскиот претседател Доналд Трамп, кој апелираше до иранските власти „ да не ги убиваат демонстрантите“.

Извинувањето на Иран за рушењето на авионот по „катастрофалната човечка грешка“ не вроди со плод ниту кај демонстрантите, ниту пак кај меѓународната заедница која го засилува притисокот врз властите да ја истражат несреќата и да ги приведат одговорните.

Прочитајте и...  Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Меѓу жртвите во срушениот украински авион имаше и 57 Канаѓани, а премиерот на оваа земја Џастин Трудо рече дека нема да отстапи додека правдата не е задоволена за семејствата на настраданите.

Нови критики беа упатени кон Иран и по привременото апсење на британскиот амбасадор Роб Мекер, поради наводно „поттикнување на демонстрациите“. Британскиот министер за надворешни работи го оцени апсењето како „грубо кршење на меѓународното право“, а со таа оцена се сложија и неговите колеги од Франција и Германија.

Во меѓувреме, врховниот лидер Али Хамнеи го обвини „коруптивното присуство на Америка и нејзините пријатели“ за „моментално турбулентната ситуација“ во земјата и повика на зајакнување на односите меѓу земјите во регионот.

Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат