Добвик во 120 минута ја однесе Украина во четвртфиналето

epa09312327 Artem Dovbyk (C) of Ukraine elebrates after scoring the 1-2 goal during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Sweden and Ukraine in Glasgow, Britain, 29 June 2021. EPA-EFE/Robert Perry / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Во последниот натпревар од осминафиналето на Евро 2020, Украина во 120 минута постигна гол за триумф од 2:1 над Шведска и си закажа четвртфинална пресметка со Англија.
Херој на Украинците беше Артем Добвик кој првиот гол за својата репрезентација го постигна во последната минута од второто продолжение, откако средбата во регуларниот дел заврши нерешено 1:1.
Украина поведе во 27. минута преку Зинченко по асистенцијата на Јармоленко.
Примениот гол не ги обесхрабри Швеѓаните, тие продолжија со офанзивната игра и во 44. минута Форсберг со удар од работ на казнениот простор го совлада Бушчан. Во второто полувреме немаше голови, но не изостанаа шансите, Сидорчук се закани на едната страна, додека Форсрберг и Ларсон на другата страна по што натпреварот замина во продолженијата каде Добвик го постигна голот за Украина кој значеше пласман во четвртфиналето.
Украина во четвртфиналето, на 3. јули во Рим ќе игра против Англија.