„Добрите девојки одат во рајот, лошите одат секаде“: Славната Кетрин Хепберн две децении била во врска со оженет маж!

Славната актерка Кетрин Хепберн била второто дете од шест на хирург и ангажирана избирачка, кои го поттикнувале развојот на своите деца во секоја смисла. Уште во детството идната ѕвезда започнала да игра голф кој страсно го сакала и одлично играла цел живот.

„Добрите девојки одат во рајот, лошите одат секаде“ (1932)

Подоцна била често опишувана како премногу груба и машкуданка, Хепберн секогаш се спротиставувала на нормите. Како дете сакала да биде момче, бидејќи ѝ изгледало дека тие подобро се забавуваат, носела панталони и барала семејството да ја вика Џими.

Profimedia

Доколку секогаш го работиш тоа што те интересира, барем една личност е секогаш задоволна (1990)

Со глумата започнала да се занимава уште како средношколка и можеби после дипломата кариерата побргу ќе ѝ напредувала да Кетрин, во свој стил, не била склона кон расправии со режисерите и продуцентите, поради што некое време имала само помали улоги на Бродвеј.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 22 септември: Верувајте во себе и покажете им на сите дека знаете што сакате

„Никогаш не приметив дека жените би требале да бидат инфериорни“ (1937)

Instagram

Таа се венчала млада со 8 години постариот брокер Ладов Огден Смит, кого го наговорила да го промени името во С. Огден Лудлоу, бидејќи не сакала да има безлично презиме како што е Смит. Бракот траел само неколку години, а Хепберн подоцна не се изразувала позитивно кон бракот.

„Доколку сакате да ги зртвувате восхитувањата на многу мажи, а да добиете критики само од еден, тогаш омажете се“ (1936)

Таа ја играла Џо во една од првите екранизации на „Little Women (1932)“ која ја режирал Џорџ Цукор, режисер со кој направила неверојатно богата и среќна соработка, додека тогашните могули на филмската индустрија ја нарекувале „box office poison“, кога неколку нејзини филмови и претстави од 30-те пропаднале, иако повеќе им сметала нејзината песрамност и гордост, но и интелектуалност која се граничела со снобизам и интелегенција со која не можеле да се мерат.

Прочитајте и...  Избран е најдобриот филмски лик на сите времиња: Неговиот широк спектар на емоции, ги освои срцата на гледачите!
Instagram

„Никогаш не се жали, никогаш не се објаснувај“ (1934)

Кетрин секогаш се туширала со ладна вода, бидејќи тврдела дека тоа ѝ го зајакнува карактерот и дека затоа сама ги изведувала сите сцени, сметајќи дека каскадерките не можат да ја заменат, бидејќи го немаат нејзиното држење.

„Без дисциплина, нема живот“ (1987)

Аферата која траела цели 25 години Кетрин ја имала со женетиот Спенсер Трејси, што таа ја сметала за идеална комбинација, бидејќи така ја задржала независноста до која многу се придржувала. Често снимале филмови заедно, а кога после нивната последна соработка на „Guess Who’s Coming To Dinner“ починал Трејси, Хепберн никогаш не посакала да го гледа филмот.

„Љубовта нема ништо со тоа што го очекувате од неа – очекувајте го само тоа што можете да го дадете – што е се!“

Прочитајте и...  Актерот од хит сериите „Gossip Girl“ и „YOU“ стана татко: Ова момче е вистинско чудо за нас! (ФОТО)
Instagram

Сакала да носи панталони пред да бидат во тренд или воопшто прифатливи за жени, таа тежнеела кон минималистичката естетика, носела малку или воопшто не носела шминка, била атеистка, одбивала интервјуа и снимања колку што било можно.

„Средувањето е досадно. Кога ќе дојдете во одредени години, се декорирате себе за да го привлечете спротивниот пол, што го правев и јас. Сега го надминав тоа“ (1986)

Кетрин Хепберн добила рекордни четири Оскари за најдобра актерка (покрај 12 номинации и низа други награди), но секако, воопшто не се држела до признанијата.

„За мене наградите се ништо. Наградата е мојата работа“ (1938)

Прочитај повеќе

Што кога на децата им е досадно? Еве неколку предлози

Слободен печат

Осум знаци на усните што ја откриваат здравствената состојба – од дијабетес до болести на црниот дроб

Слободен печат

Дневен хороскоп за 22 септември: Верувајте во себе и покажете им на сите дека знаете што сакате

Слободен печат

Виц на денот: Корона

Слободен печат

Избран е најдобриот филмски лик на сите времиња: Неговиот широк спектар на емоции, ги освои срцата на гледачите!

Слободен Печат

Осум најлоши работи кои оваа есен можете да ги направите за вашето здравје!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шест месечно момче скија на вода: Го сруши светскиот рекорд, но родителите се здобија со огромен број критики! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Северина објави фотки од нејзините најважни луѓе, сопругот Игор го нема никаде! (ФОТО)

Васко Спасоски

Експертите предупредуваат: Ова е најтоксичната работа во вашиот фрижидер!

Слободен Печат

Македонската естрада доби ултра згодна пејачка: Погледнете го спотот на Полина Тасева! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Актерот од хит сериите „Gossip Girl“ и „YOU“ стана татко: Ова момче е вистинско чудо за нас! (ФОТО)

Слободен Печат

Поранешно момче на Накова платило 500 евра на наш познат новинар за да ја направи славна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски