Добитник на Нобеловата награда за мир е премиерот на Етиопија – Слободен печат
ВестиПланета

Добитник на Нобеловата награда за мир е премиерот на Етиопија

Абиј Ахмед, премиерот на Етиопија, кој стави крај на конфликтот на неговата земја со Еритреја, е овогодинешен добитник на Нобеловата награда за мир.

Лидерите на Етиопија и Еритреја минатото лето потпишаа договор за обнова на дипломатските односи и официјално ставија крај на дводецениското непријателство меѓу двете источноафрикански земји.

Минатата година Нобелова награда за мир им беше доделена на поранешната сексуална робинка на терористичката Исламска држава, Надја Мурад и лекарот од Конго, Денис Муквеге „за нивните напори да се стави крај на употребата на сексуално насилство како оружје при војна и вооружен судир“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close