19.8 C
Скопје

Доби само еден глас: Пашинијан не беше избран за премиер на Ерменија, немаше парламентарна поддршка

Вршителот на должноста премиер на Ерменија, Никол Пашинијан не беше избран за премиер затоа што не ја доби поддршката од Парламентот.

Ерменските пратеници гласаа против кандидатурата на Пашијан за одржување предвремени парламентарни избори во земјата. Парламентот се состана денес, а специјалната седница беше пренесувана во живо на локалните телевизиски канали.

– Еден пратеник гласаше за Пашињан, тројца беа против, а 75 од нив беа воздржани. Пашијан не беше избран за премиер – рече претседателот на парламентот Арарат Мирзојан.

Втората сесија се очекува да се одржи на 10 мај. Ако Пашијан и тогаш не ја добие поддршката од пратениците, парламентот ќе се распушти, а претседателот на Ерменија, Армен Саркисјан, ќе закаже предвремени избори, кои, во согласност со претходните изјави на Пашијан, најверојатно ќе се одржат на 20 јуни.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар