До темел изгоре куќа на старица од Крива Паланка

Домот на 80-годишната М.С. од Кривопаланечкото село Дурачка Река денеска изгоре до темел откако претпладнето во него избувнал пожар.

Пожарот го гаснеле петмина пожарникари од Територијалната противпожарна единица од Крива Паланка, со три возила. Сопственичката била кај роднини во соседството во моментот кога избувнал пожарот.

– Дојавата за пожар е примена пет минути пред десет часот претпладнево, а нашите екипи пристигнале во местото викано Метов, каде се наоѓа куќата, околу 10:20 часот. Интервенираа пет пожарникари со три возила, една цистерна и две теренски возила. Станува збор за непристапен терен, а пламените јазици многу брзо ја зафатиле целата куќа. Според очевидците, пожарот избувнал околу 9:20 часот, така што веќе еден час до нашето пристигнување куќата гореше. За среќа, немаше никој во неа, сопственичката била во соседството, а успеавме да спречиме пожарот да се доближи до двете блиски плевни и уште една куќа, изјави Иле Коцевски, командир на ТППЕ – Крива Паланка.

Прочитајте и...  Тешко повреден тракторист од Демир Хисар

Тој посочи дека настаната е голема материјална штета од околу два милиони денари, а жената е без покрив над главата.

– Пожарот е локализиран околу 11:30 минути часот, а целосно беше ликвидиран во 14:30 часот. Најверојатно причина за појава на пожарот е неисправна електрична инсталација, но за сигурно ќе се утврдува допрва, додаде Коцевски.

Ова е втор пожар од почетокот на месецот во Крива Паланка. Првиот се случил на втори јули, на отворено во селото Трново.

Коцевски апелира граѓаните во овој летен период да бидат крајно внимателни при движење во шума и на отворен простор, да ги почитуваат мерките за забрана на палење оган на отворено за да се зачува безбедноста на домовите и шумите.

Прочитајте и...  Тетовец со нож се заканувал во продажен објект каде работи неговата поранешна сопруга

Прочитај повеќе

Тетовец со нож се заканувал во продажен објект каде работи неговата поранешна сопруга

Слободен печат

Кривични пријави против двајца тетовци кои со нож и пиштол ги решавале недоразбирањата

Слободен печат

Тешко повреден тракторист од Демир Хисар

Стружанец повреден на улица во Скопје

Се удави рибар во водите на Вардар кај Миравци

Жител од с. Лопате наместо да биде во изолација заминал за Австрија, велешанец организирал свадба во дворот од куќата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кривични за шет лица од Радовиш, го оштетиле буџетот за околу 228.300 денари

Слободен печат

Разбојништво во стан во центарот на Тетово   

МИА Агенција

Скопјанец обвинет за незаконско поседување оружје

Скопјанец обвинет за недозволена трговија со кокаин

МИА Агенција

Повреден тракторист на падините на Огражден

Тешко повреден велосипедист на булеварот „Александар Македонски”