До почетокот на ноември ќе има субвенции за октомвриските плати

Владата ќе го испрати деновиве до Собранието законското решение за субвенционирање плати на компаниите, најави министерот за економија Крешник Бектеши. Оваа мерка е дел од четвртиот сет антикризни мерки, од кои дел се неприменливи, бидејќи не е усвоен ребалансот на Буџетот.

Бектеши ги повика сите политички субјекти да не водат дневна политика и во Собранието измените да поминуваат брзо. Првата плата што треба да се субвенционира е таа за октомври, а министерот е убеден дека ќе се стаса со решението до почетокот на ноември.

Втората поддршка за исплата на плати за октомври, ноември и декември ќе биде скалеста, од 14.500 до 21.776 денари, и ќе ја добијат компании чиишто приходи се намалени за 30 и над 30 проценти. Со оваа мерка, Владата очекува дека ќе се поддржат 250.000 работни места, за кои ќе се издвојат 70 милиони евра.

Прочитајте и...  Анализа: Регрутирањето на исламски терористи е во европските градови, а не на Балканот

Поврзани вести

ВИДЕО | Георгиев: Договорот со Бугарија ми беше повод да пишувам за семејната драма во моето семејство

Слободен печат

ВИДЕО | Иванова: Во оваа војна во која што сме сите вклучени, Македонската Филхармонија е во првите редови

Слободен печат

Несреќа при пловење кон Канарските острови: Се преврте брод со 35 мигранти, четворица се удавиле

Слободен печат

ВИДЕО| ХЕРА: ХИВ позитивните со редовна терапија можат да планираат и родителство

Дел од Влае денеска без вода

Слободен печат

ВИДЕО | Сулејмани: Внимателно со продажбата на Попова Шапка – таму има милиони од туризмот

Слободен печат

Остави Коментар