До октомври без навивачи на стадионите во Италија!

Новиот декрет на италијанската Влада вели дека ќе им забрани на фановите да влегуваат на фудбалските стадиони барем до 30 септември поради пандемијата на коронавирус.

Наполи, Парма, Сампдорија и други клубови одиграа пријателски пријателства летово со публика од максимум 1.000 луѓе на трибините, со социјално дистанцирање и носење маски.

Јувентус, исто така, испрати досие преку регионалното собрание на Пиемонт, во кое се потенцира методот за безбедно враќање на навивачите на стадионот „Алијанц Јувентус“ во Торино за отворањето на новата сезона против Сампдорија.

Но, според весникот „Кориере дела Сера“, со следниот владин указ со важност од утре, ќе им биде забрането влез на навивачите во спортските арени барем до 30 септември.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Отворениот ковчег со телото на Митрополитот Амфилохије го пречекаа илјадници верници

Потсетување новата сезона во најсилното италијанско првенство ќе стартува на 20 септември 2020 година.

Серија А: Пандев на стартот со Кротоне, Елмас гостува кај Парма!

Поврзани вести

Барселона заборави да победува во Ла Лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ е ментално посилен од Надал и Федерер

Слободен печат

Лајпциг го загуби дербито во Менхенгладбах и ја загуби лидерската позиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија пред пласман во футсал квалификациите за ЕП, Англија ги откажа бараж натпреварите

Слободен печат

Брозовиќ и Перишиќ го спасија Интер од срам на „Џузепе Меаца“(ВИДЕО)

Слободен печат

Жота го спаси Ливепул

Слободен печат

Остави Коментар