До крајот на јули продолжена забраната за влез во Канада

Канадската Влада до крајот на јули ја продолжи забраната за влегување во земјата за повеќето странци, како дел од напорите да се забави ширењето на коронавирусот.

Ограничувањето, што важи за сите, освен за канадските државјани и постојани жители, како и за државјаните на САД кои доаѓаат во Канада од животно важни причини, требаше да заврши синоќа, но е продолжено.

Портпаролката на канадската гранична агенција изјави дека се затворени сите влезови во земјата, од сите гранични премини.

Влез во земјата, меѓутоа, е дозволен за оние кои имаат блиски членови на семејството кои се државјани на Канада или имаат постојан престој во Канада, како и членови на екипажите на авионите.

Границата меѓу Канада и САД, исто така, е затворена, освен за работниците чии работни места се од големо значење, а тоа беше одобрено со посебна владина одлука што важи до 21 јули

Прочитајте и...  Премиерот на Федерацијата БиХ позитивен на Ковид-19

Прочитај повеќе

Еболата се шири во Конго, досега потврдени 50 смртни случаи

Слободен печат

Истражување: Три четвртини британски компании не се подготвени за брегзит

Слободен печат

Цивил: МВР со двојни аршини – едeн приведен за Фејсбук статус, други не

Слободен печат

СЗО: Пандемијата може да се влоши

Слободен печат

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за економско опоравување

Слободен печат

Во Куманово осум новозаболени со Ковид-19 од кои двајца од Липково

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Црната смрт“ се шири во Монголија: 15-годишно дете почина од чума

Слободен печат

Растат тензиите на Кавказ: Во артилериски судир има мртви и повредени војници

Слободен печат

Гелатановски вели дека статусот на Фејсбук бил само шега

Слободен печат

Стравична ликвидација во Порторико: Убиено 11-годишно дете, братот (6) се бори за живот

Слободен печат

Д-р Пановски: Ниту во август нема да ги исполниме условите и параметрите за патувања во ЕУ

Слободен печат

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Слободен печат