До крајот на годинава во Хрватска ќе има 150 илјади работни дозволи за странци

Дубровник, Хрватска Фото: Wikimedia commons

Хрватските работодавачи апелираат да се подобрат и забрзаат процесите за вработување странци, бидејќи без нив можеме да заборавиме на економскиот раст. Луѓето и квалитетот на работната сила се највредниот државен ресурс, изјави Јосип Захер, претседател на Комората на Загреб, од конференцијата на Хрватската стопанска комора организирана на тема „Вработување странски работници преку агенции: потреби, предизвици, решенија.

„Што се однесува до работната сила, водата „стигна до гуша“, а без неа Хрватска нема да може да ги постигне сегашните стапки на економски раст. Голем број домашни работници се иселиле, а на странците не сме многу интересни. Според податоците што ги презентираше Жарко Катиќ, државен секретар во МВР, до денес се издадени нешто помалку од 130.000 дозволи за престој и работа, а се очекува до крајот на годинава таа бројка да биде 150.000. Сепак, истакна Катиќ, од вкупниот број издадени дозволи, само 27.780 се продолжени.

Затоа, Хрватска е само отскочна штица за странските работници да заминат во побогатите земји на запад и север на Европа. Секторите кои покажуваат најголема потреба сè уште се исти – градежништвото, производството и туризмот, но, вели Катиќ, потреба сега покажуваат речиси сите сектори, вклучително и трговијата и транспортот, анализира Н1 Хрватска. Меѓу 10-те земји на чии граѓани им се издадени најмногу дозволи за престој и работа во Хрватска, има дури шест кои имаат визен режим со нашата земја. А тој визен режим го пролонгира издавањето на дозволите со години.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот