До која возраст вашето малечко треба да спие во бебешко креветче? - Слободен печат

До која возраст вашето малечко треба да спие во бебешко креветче?

Ако не сте сигурни до кога малечките треба да спијат во креветче, еве што велат експертите по неодамнешното истражување.

Родителите кои не ги „тераат“ децата пред третата година од животот од креветче да спијат во кревет имаат поквалитетен сон, а и дечињата подобро спијат. Ова го открива новото истражување во кое учествувале негувателки од пет земји.

Резултатите покажале дека децата кои подолго спијат во креветче подоцна имаат помал отпор кон спиење во кревет, помалку се будат навечер и подолго спијат.

„Истражувањето во последната деценија покажува колку е важен добриот сон во животот, а особено во детството“, вели Ариел Вилијамс од Детската болница во Филаделфија, водач на истражувањето.

Во претходни студии Вилијамс и нејзиниот тим открија дека децата кои не се добро наспиени имаат проблеми во извршувањето на секојдневните задачи и полошо го контролираат своето однесување.

Вилијамс собрала податоци од 1.983 родители и негуватели на деца на возраст од 18 до 36 месеци, а кои живеат во Австралија, Канада, Нов Зеланд, Велика Британија и САД. Откриле дека повеќето деца преминуваа од бебешко креветче во кревет на возраст меѓу 18 и 24 месеци, во споредна со 34 проценти од оние кои спијат во креветче до 30 месеци и 13 проценти од оние кои спијат до 36 месеци.

Малечките кои одат порано на спиење побрзо заспиваат, поретко се будат во текот на ноќта и помалку се бунат кога треба да одат на спиење.

Педијатарот Лиса Мелцер вели дека родителите често го гледаат креветчето како кафез и дека брзаат да ги префрлат децата во кревет.

„Дечињата сакаат мал простор, така се чувствуваат побезбедно и поудобно. Ако обрнете внимание на децата додека си играат ќе забележите дека тоа најчесто го прават под маса или во поголеми кутии“, вели Мелцер.

Прочитај повеќе

Без титула, но и без пари: Хари и Меган ќе живеат само од лични приходи

Слободен печат

Колку прегратки дневно му требаат на вашето детенце?

Слободен печат

5 превкусни рецепти за вашето бебенце

Слободен печат

Чорба од лук, ем вкусна ем најдобар антибиотик

Слободен печат

Почина мајката на славната пејачка Селин Дион

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци (2 дел)

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen − 11 =

Прочитај повеќе

Идеи за подароци според хороскопските знаци

Слободен печат

Приказни од ЗЛОСТАВУВАНИ ЖЕНИ кои го шокираа БАЛКАНОТ: Професор заклучил ученичка во кабинет, па почнал со своите БОЛНИ дејствија

Слободен печат

Микро чантичките се вратија на голема врата

Слободен печат

Дневен хороскоп за ден 19.01.2020: Овните ќе имаат поволен ден во љубовта и можна е веридба, а Бикот го гони вината.

Слободен Печат

Штулиќ: Во животот сакав само фудбал и свирење, но подобро да играв бадминтон

Слободен Печат

Хари и Меган ги изгубија кралските титули

Слободен Печат