До ЕУ преку Будимпешта!

Каква иронија може да е животот. Кој би рекол дека нашата европска иднина од сега може да зависи од Никола Груевски! Уште не капирате!

Новата шефица на Европската Комисија, Урсула фон Дер Лејен, го соопшти тимот со кој ќе ја креираат европската политика во нареднот период. Еден од клучните ресори за нас, секако, е оној за проширување на Унијата. Досега на функцијата Комесар за проширување беше Австриецот Јоханес Хан со кого во текот на неговиот мандат некако се „упасиравме“ и добро ни тргна. Но, со промената на владејачката гарнитура на Унијата на оваа важна позиција доаѓа Угнарецот Ласло Трочани.

Трочани е многу близок соработник на премиерот Виктор Орбан. А Виктор Орбан пак е добар пријател со Никола Груевски! Замислете ситуација кога Орбан за време на заеднички ручек со Груевски му вели: „Никола, сега што правиме со овие, твоите? Да ги пуштам во ЕУ?“. А тој може да одговори патриотски: „Пуштај, нашите граѓани имаат право да бидат дел од Европа!“ Или ќе рече: „Никако, тие мене ме осудија, а јас ним ќе им лобирам за ЕУ. Може, само ако ме ослободат од обвинението, мене и сите од мојата партија и ако ги амнестираат сите патриоти кои завршија во затвор поради 27-априлските настани, ако на чело на СЈО застане мој човек што ќе го гони Заева и уште нешто што ќе ми текне додека ручаме“.

Прочитајте и...  Заев изрази сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Ова е еден претпоставен дијалог кој не мора но, може да се случи меѓу двајца блиски политичари.
Но, ако ги оставиме настрана пријателските разговори и замислени ситуации, сепак,
дали тоа во праксата оди баш така и значи ли тоа дека ние одсега во ЕУ ќе одиме преку Будимпешта?

И да и не. Заради Трочани.

Освен што се смета за близок соработник на унгарскиот премиер Виктор Орбан, тој беше и творец на новиот правосуден систем во земјата со кој беше ограничена моќта на судството. Како министер за правда, Трочани донесе серија закони кои ја донесоа Будимпешта во сериозен судир со Брисел, меѓу другите, и за криминализирање на невладините организации кои им помагаат на бегалците, како и за исфрлањето на Централниот Европски Универзитет на Сорос од Будимпешта.

Затоа назначувањето на Трочани наиде на бурни реакции и загриженост во европската политичка, но и експертска јавност.

„Новиот комесар на ЕУ за проширување, Ласло Трочани, не би требало да биде задолжен за тоа портфолио, оценува експертот за Балканот, Флоријан Бибер, од Универзитетот во Грац.
Како што вели тој, „Трочањи е соучесник на премиерот Виктор Орбан во демонтирањето на владеењето на правото во Унгарија“.

Сузана Вег, вонреден истражувач во ЕКФР, рече „доколку неговата номинација помине, тоа ќе им испрати лоша порака на земјите кандидати но и на придружните партнери, посочувајќи дека демократските вредности и принципите за кои ЕУ проповедаше всушност не се важни“.

Прочитајте и...  Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Лоте Лехт, директорот на Управата за човекови права на ЕУ, вели дека номинацијата на Трочани е „срамота“, посочувајќи дека Унгарија доколку денес аплицира за членство во ЕУ, ќе се бори да ги докаже своите ингеренции за владеење на законот.

Ејмс Моран, вонреден соработник за истражувачки работи и поранешен амбасадор на ЕУ на Блискиот исток е помалку песимист. Тој за „Еуроњуз“ изјави дека Трочањи му е по функција подреден на Џозеф Борел, кандидат за шеф за надворешна политика на ЕУ и дека ќе работи по инструкциите на Борел.
„Очекувам дека тој ќе има ограничено влијание “, рече Моран.

Во меѓувреме, Трочани на Твитер објави дека „ќе работи во корист на соседството на ЕУ.“ Трочани не го споменалл проширувањето, со што го отвора прашањето дали пристапувањето кон преостанатите аспиранти на ЕУ во Западен Балкан ќе биде високо на неговиот список на приоритети за време на неговиот потенцијален мандат.

За разлика од него, на прес-конференцијата во вторникот, по објавувањето на кандидатите за комисии, Урсула фон дер Лејен изјави дека „Западен Балкан е многу важен“ и дека сака земјите од регионот да бидат „што е можно поблиску до Европската Унија“.

Трочани, како кандидат за комесар за европска политика за соседство и преговори за проширување, добил „писмо за неговата мисија“ од Урсула фон дер Лејен во кое се опишуваат обврските на Трочани, доколку тој некогаш биде потврден. Тој би требало „да го одржи и забрза напредокот преку проценка заснована врз заслуги за секоја земја-кандидат“, поточно Северна Македонија и Република Албанија.

Прочитајте и...  Пронајдени 43 мигранти во близина на Сопот

Работата на Трочани ќе значи „работа на забрзување на структурните и институционалните реформи, со силен фокус на основите на владеењето на правото, економскиот развој и реформите во јавната администрација. Тој треба да ги поддржи сите напори во борбата против корупцијата низ целиот регион и да ги поддржи сите напори за добрососедство и решавање на билатералните спорови. ”

Унгарскиот Комесар е последната личност на која треба да му се довери било која од одговорностите наведени погоре. Матните политички активности на Виктор Орбан во Северна Македонија, вклучително и давање политички азил на поранешниот премиер Никола Груевски, кој беше осуден за корупција и неговата активна кампања во име на Груевски против сегашниот премиер, Зоран Заев, за кој се смета дека е западно ориентиран политичар со сериозни планови за правни и административни реформи, треба да биде доволно за да стави вето на ваквото назначување. Премногу тесните врски на сегашната влада со Русија и затегнатите односи со Украина се дооволна причина да го преиспитаат ова назначување, пишува „Хунгариан спектрум“ во својата анализа за Трочани.

Ако сè оди непречено за фон дер Лејен, новите назначувања на Европската комисија треба да бидат потврдени најдоцна до почетокот на ноември.

Прочитај повеќе

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Остави Коментар

4 × два =

Прочитај повеќе

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен печат