До 2100 година температурите ќе се ЗГОЛЕМАТ ЗА 14 СТЕПЕНИ

Научниците најавуваат враќање на „античките топлотни удари“, слично на она што се случи во раниот еоцен.

Планетата се приближува до пеколни температури споредливи со исклучително топлиот период на древните бранови што ја зафатија Земјата пред 50 милиони години, пишува „Дејли мејл“.

Научниците велат дека температурите може да бидат просечно 14 целзиусови степени повисоки од сега и предупредуваат дека историјата може да се повтори.

Ефектот на затоплување

Акумулацијата на јаглерод диоксид во атмосферата вештачки го реплицира она што природно се случило за време на еоценот, што ќе предизвика големо зголемување на температурите до 2100 година, предупредуваат научниците.

До овој заклучок дојдоа научниците од Универзитетот во Мичиген и Универзитетот во Аризона, кои создадоа модерен климатски модел кој го симулира раниот период на еоценот и ги објавија своите забелешки во списанието Science Advances.

Прочитајте и...  Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Истражувачите веруваат дека најголем придонес за ефектот на затоплување имаат високите емисии и ефектот на стаклена градина.

– Бевме изненадени од тоа колку се зголеми чувствителноста на клима во согласност со зголемените нивоа на јаглерод диоксид. Ова знаење е застрашувачко и не води до повторување на еоценот – рече водачот на студијата, д-р Џианг Жу.

Еоцен и последици

На самиот почеток на еоценот, планетата се загревала за време на еден од најбрзите (геолошки) и најекстремните глобални затоплувања во геолошката историја, наречен термички максимум Палеоцен-Еоцен или Првичен еоценен термички максимум (ПЕТМ или ИЕТМ).

Тоа било епизода на брзо и интензивно затоплување (до 7 целзиусови степени на големи географски широчини) што траело помалку од 100.000 години. Топлинскиот максимум предизвикал видливо масовно истребување што ја одделува фауната од еоценот од екосистемите на палеоценот.

Прочитајте и...  Сончево со мала умерена облачност

Глобалната клима во еоценот беше можеби најхомогената во кенозоикот, температурниот градиент од екваторот до столбовите бил само половина од денешниот, а длабоките океански струења биле невообичаено топли во споредба со денес.

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

пет + седум =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат