До 2025 БИХ треба целосно да се исчисти од мини - Слободен печат

До 2025 БИХ треба целосно да се исчисти од мини

Во Босна и Херцеговина сѐ уште има голем број заостанати мини, но се работи на тоа да бидат целосно расчистени до 2025 година, изјави шефот делегацијата на Европска Унија во БиХ, Ларс-Гунар Вигемарк.

Тој истакна дека е усвоена новата Стратегија за деминирање 2018-2025, која ќе биде поддржана од Европската унија со 10 милиони евра.

Вигемарк истакна дека тие активности пред се придонесуваат за безбедноста на граѓаните, за обработка на земјоделско земјиште, но исто така и за отворање на пат за важни проекти за иднината, како што е Коридорот „Пет Це”.

Заменик-началникот на заедничкиот штаб за операции на вооружените сили на БиХ, Ивица Јеркиќ рече дека оваа активност е можност за вооружените сили да ги претстават своите активности и истакна дека деминирањето е една од петте најважни задачи дефинирани со Законот за одбрана на БиХ.

– Два отсто од територијата на БиХ се уште е контаминирана од мини, а со новата стратегија за деминирање таа работа треба да заврши до 2025 година. За да се случи тоа, сите ние мораме да работиме заедно – посочи Јеркиќ. 

Прочитајте и...  Полицајка во Гнилане усмртила четири членови на своето семјество, па извршила самоубиство

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

1 × оне =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат