9.2 C
Скопје

Дневен биланс на ковид-19 во Македонија: Нови 396 позитивни тестови, починаа 15 лица, оздравеа се 442

Министерството за здравство (МЗ) информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на ковид-19 од кои во Скопје – 198, во Куманово – 12, во Штип – 12, во Прилеп – 14, во Тетово – 18, во Струга – 9, во Велес – 13, во Битола – 14, во Охрид – 11, во Кавадарци – 13, во Гостивар – 7, во Гевгелија – 4, во Струмица – 13, во Крива Паланка – 3, во Радовиш – 4, во Крушево – 3, во Кочани – 6, во Пробиштип – 1, во Демир Хисар – 1, во Пехчево – 1, во Делчево – 10, во Кратово – 1, во Свети Николе – 3, во Кичево – 11, во Ресен – 8 и во Неготино – 6.

Денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) регистрира 442 оздравени пациенти од Скопје – 229, од Куманово – 17, од Штип – 7, од Прилеп – 39, од Тетово – 14, од Велес – 17, од Битола – 11, од Кавадарци – 28, од Гостивар – 13, од Гевгелија – 8, од Струмица – 6, од Крива Паланка – 9, од Радовиш – 4, од Кочани – 10, од Демир Хисар – 1, од Македонски Брод – 1, од Пехчево – 5, од Берово – 5, од Валандово – 2, од Виница – 3, од Кратово – 3, од Кичево – 5, од Ресен – 2 и од Неготино – 3.

Прочитајте и...  Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Починаа 15 пациенти – четворица од Скопје (82 год., 70 год., 85 год. и 75 год.), еден од Куманово (60 год.), еден од Велес (62 год.), еден од Охрид (61 год.), тројца од Кавадарци (77 год., 90 год. и 51 год.), тројца од Гостивар (73 год., 67 год. и 33 год.) и двајца од Виница (54 год. и 83 год.).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.986, бројката на оздравени пациенти е 69.137, на починати е 2.672, а бројот на активни случаи изнесува 16.177. Дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје – 38.165, активни – 9928
 • Куманово – 4.951, активни – 470
 • Дебар – 695, активни – 139
 • Штип – 3.417, активни – 204
 • Прилеп – 4.430, активни – 325
 • Тетово – 4.925, активни – 702
 • Струга – 2.115, активни – 185
 • Велес – 2.908, активни – 380
 • Битола – 3.152, активни – 371
 • Охрид – 2.614, активни – 425
 • Кавадарци – 2.350, активни – 465
 • Гостивар – 3.504, активни – 439
 • Гевгелија – 1.234, активни – 207 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица – 2.443, активни – 453
 • Крива Паланка – 697, активни – 99
 • Радовиш – 665, активни – 76
 • Крушево – 184, активни – 31
 • Кочани – 1.673, активни – 153
 • Пробиштип – 471, активни – 36
 • Демир Хисар – 239, активни – 29
 • Македонски Брод – 234, активни – 15
 • Пехчево – 173, активни – 25
 • Берово – 554, активни – 65
 • Валандово – 323, активни – 32
 • Виница – 472, активни – 62
 • Делчево – 708, активни – 229 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово – 206, активни – 14
 • Свети Николе – 1.060, активни – 71
 • Кичево – 1.641, активни – 191
 • Ресен – 688, активни – 125
 • Неготино – 1.095, активни – 231 (174 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Прочитајте и...  Португалија иако во „локдаун" ќе избира нов претседател

Направените 2.192 теста се преку ИЈЗ – 538, преку ЦЈЗ Скопје – 78, преку „Авицена“ – 226, преку „Биотек“ – 180, преку МАНУ – 108, преку Клиниката „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 112, преку „Систина“ со PCR метода – 191, преку лабораторија „Лаор“ – 75, преку Судска медицина – 3, преку ЦЈЗ Битола – 71, преку Инфективна клиника – 3, преку „Синлаб“ – 30, преку „Ремедика“ – 19, преку ЈЗУ (рапид тест) – 554 и преку УК Пулмологија со алергологија – 4. Досега во земјата се направени вкупно 425.888 тестирања на ковид -19.

Поврзани вести

Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

Слободен печат

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Муцунски: Ме загрижува тоа што со Бугарија се разговара само за идентитетски прашања

Слободен печат

Околу 500 вработени на Ербас се ставени во карантин во Хамбург

Слободен печат

Остави Коментар