ДКСК ќе има увид во имотот на функционерите во странство

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе има увид во имотот на функционерите во странство.

Владата на денешната седница ја прифати информацијата на предлог на Министерството за правда, според која Македонија ќе го потпише Меѓународниот Договор за размена на податоци за проверка на изјави за имотна состојба.

Со ратификацијата на овој договор, Државната комисија за спречување корупција и конфликт на интереси ќе се стекне со право да бара информации за имотната состојба на сите јавни функционери, вклучувајќи ги оние од правосудството, кои имаат или стекнуваат имоти и финансиски средства во странски земји, се наведува во соопштението на владината прес-служба.

Прочитајте и...  Шентоп: Забелешките на Макрон за борба со исламскиот сепаратизам се пример за сурова исламофобија

Прочитај повеќе

Адеми: ДУИ очекува кампањата за изборите да биде фер, демократска и мирна

Слободен печат

Сува пролет во Европа, Балканот со просечни врнежи од дожд

Слободен печат

Заев не е сведок во „Рекет“

Боки 13 тврди дека му нуделе да ги намести Катица Јанева и Фросина Ременски

Горан Наумовски

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Наќе Чулев

Слободен печат

Распишан меѓународен повик за изградба на Чебрен

Остави Коментар

четири + шест =

Прочитај повеќе

Нетанјаху се откажа од дел од мировниот план на Трамп за прекројување на израелската граница

Слободен печат

Голем дел од жртвите на нападот во Ханау биле со странско потекло

Слободен печат

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

Слободен печат

Ако вчера кренавте слушалка на странските повици, пожалете се до „Телеком“ – жртва сте на „Вангири“ измама

Грета Тунберг со пари од награда ќе основа непрофитна фондација

Слободен печат

Колевски: Законот за јавното обвинителство нуди механизам за спречување влијанија, но сепак зависи од обвинителите како ќе постапуваат

Слободен печат