Дизелот вечерва ќе поевтини за пет денари – Бектеши побрза да ја соопшти веста пред РКЕ

Крешник Бектеши / Фото: Фејсбук

Министерот за економија Крешник Бектеши попладнево за ТВ21 изјави дека вечерва се очекува ново намалување на цените на горивата, поточно на дизелот.

Како што вели тој, согласно методологијата и пресметката, состојбата на светските берзи, но и мерките донесени од Владата за наламување на ДДВ и акцизата, вечерва на полноќ дизелот треба да поевтини за повеќе од пет денари.

Ова е првпат еден владин министер да ја прогнозира или најавува промената во цената на нафтените деривати, кои во земјава ги одредува тело кое треба да е независно од Владата – Регулаторната комисија за енергетика.

Видео на денот