13 C
Скопје

Дивеење во Шпанија: Полицијата во Каталонија уапси 38 лица на протест за поддршка на раперот Пабло Хасел

Полицијата на шпанската покраина Каталонија информира за апсење на 38 лица поради кражби во продавници во изминатата ноќ, по протестот за поддршка на уапсениот рапер Пабло Хасел (32) кој е осуден за величење на тероризам и навреди кон кралот Фелипе Шести.   

За време на протестот, петти по апсењето на музичарот, се случија сериозни инциденти, наведе полицијата и додаде нејзини службеници биле гаѓани со камења и други тврди предмети.

Демонстрантите во Барселона го искористија протестот за грабежи по продавници во центарот на градот. Притоа подигнале барикади, палеле канти за отпад, а оштетена е фасадата и на Палатата на музиката во Барселона, објект што е на списокот на светко наследство на Организацијата при Обединетите нации (ОН) за образование, наука и култура (УНЕСКО).

Поврзани вести

ВИДЕО I Силна бура во Хрватска: Илјадници громови удрија во Истра

Слободен печат

Филипините ги враќаат подарените 1000 дози кинески вакцини: Немале одобрение

Слободен печат

Војниците на Беливук откажуваат послушност: Почнаа да откриваат сè за злосторствата на кланот

Слободен печат

Трагедија заради селфи? 20 годишно момче од Војводина се качи на вагон, го убија 25.000 волти

Слободен печат

Русковска: Во „27 април“ нема обвинети, ниту се одговара за дело тероризам

Слободен печат

Лукашенко: Белорусија разви своја „жива“ вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар