Дисциплинска постапка за германски полицаец – не реагирал откако забележал двојник на Хитлер (ВИДЕО)

Двојникот на озлогласениот Хитлер се појавил на улица во источната покраина Саксонија во Германија, на мотоцикл во стилот на оние од нацистичкиот Вермахт.

Германската полиција размислува за започне дисциплинска постапка против полицаецот кој не реагирал кога на улица забележал двојник маскиран во Адолф Хитлер, пишува „Б92“.

Двојникот на озлогласениот Хитлер се појавил на улица во источната покраина Саксонија во Германија, на мотоцикл во стилот на оние од нацистичкиот Вермахт.

Полицијата соопшти дека инцидентот се истражува, бидејќи постои можност оти двојникот на нацистичкиот лидер ги прекршил законите за употреба на забранети симболи.

На снимката објавена на социјалните мрежи, може да се забележи како случајните минувачи се смеат, а меѓу нив е и полицаец во полициско возило, а многумина и се фотографирале со мотоциклистот и неговиот сопатник со карактеристичен изглед.

Гувернерот на Саксонија, Михаел Кречмер, на Твитер напиша дека појавувањето во „облечен како масовен убиец е повеќе од невкусно“. Додаде дека таквото однесување е неприфатливо и дека такво нешто нема да се повтори.

Прочитајте и...  Сопругот на починатата родилка правдата ќе ја бара на суд (ВИДЕО)

Властите во Саксонија веќе извесен период се борат да ја поправат сликата на оваа покраина, која се смета за плодно тло за неонацистички активности, откако крајно десничарската партија Алтернатива за Германија освои повеќе од четвртина од гласовите на локалните избори минатата година.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат