Директорот на руското разузнавање: Москва не може да ја потврди смртта на ал-Багдади - Слободен печат

Директорот на руското разузнавање: Москва не може да ја потврди смртта на ал-Багдади

„Русија не е во состојба да ја потврди смртта на лидерот на екстремистичката група Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади“, изјавил денеска директорот на руската служба за надворешно разузнавање, Сергеј Наришкин во одговор на прашање на ТАСС.

„Ние немаме информации или генетски примероци кои би го докажале тоа дефинитивно“, рекол Наришкин.

Американскиот претседател Доналд Трамп на 27 октомври рече дека ал-Багдади е убиен за време на специјална операција во Сирија.

Тој се заблагодари на Русија, Ирак, Сирија и Турција на помошта.

Во меѓувреме, руското Министерство за одбрана соопшти дека нема доверливи информации за смртта на ал-Багдади.

Прочитајте и...  Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба"

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

nine − six =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат