9.2 C
Скопје

Директорот на Фајзер: До крајот на 2021 година ќе има повеќе вакцини отколку што ќе бидат потребни

Извршниот директор на компанијата „Фајзер“ Алберт Бурла изјави дека е убеден дека до крајот на 2021 година ќе има повеќе дози на вакцини против коронавирус отколку што се потребни за борбата против пандемијата.

– Убеден сум дека до крајот на 2021 година ќе имаме повеќе дози на вакцини отколку што ни се потребни. Правиме се што можеме да ги зголемиме производните капацитети, но проблемот е што мораме да ги зголемиме во наредните неколку месеци, рекол Бурла на онлајн конференција, пренесува Ројтерс.

Меѓутоа, Бурла рекол дека владите се уште не треба да ги олеснуваат другите мерки.

– Важно е да ја користиме вакцината како едно средство, рекол тој и додал дека несомнено е дека таа ќе биде најефикасна, со најдолг траен ефект.

Прочитајте и...  Сопругата на Навални уапсена за време на протест во Москва

– Времето кога ќе може да се вратиме во нормала не е далеку, но дефинитивно не е сега, навел тој.

Фајзер минатиот месец објави дека нивната вакцина е ефикасна околу 95 отсто. Велика Британија стана првата држава на светот која ја одобри употребата на вакцина против коронавирус на Фајзер и Бионтек.

Велика Британија прва во светот ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Се подготвуваат измени на законот за игри на среќа-АСОМ не ги прифаќа

Слободен печат

Политичарите во Шпанија се вацинирале пред приоритетните групи

Слободен печат

Во Албанија продолжува трендот на раст на новозаразени од Ковид -19

Слободен печат

Работници од Турција затекнати непријавени на објект во Скопје

Слободен печат

Членките на ЕУ на Балканот го спречуваат европското „прелевање“ во регионот

д-р Хамза Карчиќ/Анадолу

Сообраќајот по наместа влажни коловози, снег врне на Попова Шапка

Слободен печат

Остави Коментар