Директорката на ЦЈЗ Штип: Коронавирусот се шири насекаде

Нови позитивни случаи на Ковид -19 има во три текстилни конфекции, во болницата, општината и во затворот во Штип.

Директорката на Центарот за јавно здравје од штип, Марија Димитрова вели дека позитивни случаи има и во градинката „Виножито”, а заразен ученик има и во општинското основно училиште „Тошо Арсов”, кој и претходно бил изолиран, поради контакт со позитивен случај.

-Коронавирусот насекаде се шири. Во анкетите лицата кои имаат позитивен тест, посочуваат дека не ни знаат од каде се заразени, вели Димитрова.

Зголемен е и бројот на тестирања. Деновиве, на пунктот се земаат и до 40 брисеви кои се закажани преку „Мој термин”, но има и такви кои според анкетите се сомнителни случаи.

Вршителот на должност градоначалник на Општина Штип, Јане Миланов, по денешниот извештај на Центарот за јавно здравје, најави дека утре седница ќе одржи Општинскиот кризен штаб.

Во Штип, во моментов активни случаи се 227. 

Прочитајте и...  Црвенковски го замрзна своето членство во СДСМ

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian