7 C
Скопје

Директна авио-конекција меѓу Македонија и Украина: Од 6 декември по два неделни лета Киев-Скопје-Киев

Македонија и Украина од 6 декември ќе бидат поврзани со директна авио-конекција. Авиокомпанијата „Виндроуз“ (WINDROSE) ќе оперира со редовни летови на релација Киев-Скопје-Киев, двапати неделно (четврток и недела), се вели во соопштението од украинската Амбасада во земјава.

Летовите од аеродромот „Бориспиљ“ ќе се опслужуваат со авиони од типот Ембраер-145 и АТР72-600. Покрај тоа, како што наведуваат од авиокомпанијата „Виндроуз“, ќе биде понуден и удобен транзит од регионите на Украина – Харков, Днипро, Одеса и Лвов.

Прочитајте и...  Професорка прочитала најмногу книги од гевгелиската библиотека

Поврзани вести

Продолжува трендот на релативно висок број на новозаболени од Ковид-19 во Косово

Слободен печат

Собраниска комисија за здравство: Се расчистува патот за одобрение за ставање во промет на вакцините против ковид-19

Слободен печат

Русија му испраќа 24 милиони дози од својата вакцина на Мексико

Слободен печат

Турската и грчката делегација во Истанбул ја одржаа 61-та рунда технички преговори

Слободен печат

Средба на Заев со амбасадорката Галовеј: НАТО членството нека биде охрабрување за британските инвеститори да инвестираат во С. Македонија

Слободен печат

САД ќе ги надоместат четирите изгубени години во борбата против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар