Дирекцијата за цивилна заштита на Хрватска предупредува на силно невреме во шест општини

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Во неделата вечерта, Дирекцијата за цивилна заштита објави дека е издадено предупредување за опасни временски феномени за округот Загреб, градот Загреб, крапиите-Загорје, Вараждин, Мешимурје и Копривница-Крижевци.

Изразен е систем на грмотевици, кој се движи кон североисток, а најверојатно е и град и силен ветер. Можен е пороен дожд за пократко време.

Тие исто така споменаа дека системот на громови е над Истра и се движи кон Словенија.

Видео на денот