Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Познати првите три екипи кои пласман во групната фаза од елитното натпреварувањето обезбедија преку квалификациите.

Динамо Киев и во вториот натпревар со белгискиот Гент потврди дека е поквалитетен тим и заслужува да игра во Лигата на шампионите.

По победата во Белгија од 2:1, сега Динамо на домашен терен славеше со 3:0, а дилемите околу пласманот во ЛШ ги реши уште во првото полувреме. Бујаласки во деветтата и Де Пења од пенал во 36. минута му донесоа водство од 2:0 на украинскиот тим, а печат на победата стави Родригез на стартот од вториот дел.

Унгарскиот тим Ференцварош за прв пат по 1995 година ќе биде дел од ЛШ откако и во реваншот одигра без победник против Молде. Вечерва Ференцварош на домашен терен одигра 0:0, но поради нерешениот натпревар од првиот дуел (3:3) и правилото на гол во гости, обезбеди пласман во групаната фаза на ЛШ.

Прочитајте и...  ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Третиот тим кој успешно ги мина квалификациите е грчкиот шампион Олимпијакос кој одигра 0:0 на гостувањето кај Омонија Никозија, но предноста од 2:0 од првиот дуел беше доволна за тимот од Пиреја да биде дел од ЛШ и во новата сезона.

Поврзани вести

Меси: Дуелите со Кристијано се посебни, се надевам дека ќе се опорави до среда!

Слободен печат

Ѓоковиќ: Сакам да бидам историски број 1

Слободен печат

Ништо од пресметката меѓу Меси и Роналдо, Португалецот сè уште е позитивен на корона

Слободен печат

КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Слободен печат

Познат наследникот на Зидан во случај на отказ, тоа е една од најголемите легенди на Реал

Слободен печат

Вардарци одат на втора победа во ЛШ против незгодниот Порто

Слободен печат

Остави Коментар