7 C
Скопје

Димовски: Со денешното отворањe за можноста за формирање Влада на национален спас, се покажа дека гласањето на (само)доверба е со краток рок!

Денешното отворање на условената можност за формирање заедничка или Влада на национален спас само покажа дека собраниското изгласување на (само)доверба е со краток рок на траење, реагира пратеникот и лидер на СПМ Љупчо Димовски.

Дотолку повеќе што тоа претставува потврда за некомпактноста на парламентарното мнозинство за какво што се сакаше да се претстави. Тоа е и горчливо признание дека Владата е без капацитет и дека, во услови на здравствена криза и последиците од неа, кај неа отусутвува идеја за изнаоѓање на соодветни ефикасни решенија со кои би се справила со секојдневните проблеми со кои се соочува, посочува тој.

Според него, веднаш по последните парламентарни избори, свесна за состојбата во која се наоѓа Република Македонија, но и за нискиот капацитет на мнозинството и распоредот на пратеничките мандати во Собранието, опозицијата предложила формирање на експертска влада која ќе ги обедини и ќе ги вклучи сите креативни сили во државата.

Прочитајте и...  Министерство за економија: Од годинава концесионерите ќе плаќаат повисоки надоместоци

-По седум месеци повторно се наоѓаме на почетокот, меѓутоа потрошено е драгоцено време.Патем, токму персоналното условување на можноста за формирање на „задничка“ или некаква друга влада остава првичен впечаток за потребата од претпазливост за нејзината искреност и можноста од краткорочно придржување кон неа, пишува Димовски во својата објава.

Денешното отворање на условената можност за формирање заедничка или Влада на национален спас само покажа дека…

Posted by Ljupco Dimovski on Saturday, March 6, 2021

 

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар