-2 C
Скопје

Димовски: Фокусот е да се задржат пазарите на кои се пласира македонското јагне

Сезоната за откуп на македонското јагне доправа доаѓа, а фокусот на Владата и на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е да се задржат пазарите на кој се пласира, порача, заменик министерот Трајан Димковски од Штип.

Тој истакна дека доколку има потреба да се интервенира за цената на македонското јагне или пазарите ќе бидат во постојана комуникација и договор со одгледувачите на овци.

-Постојано зборуваме не е во прашање да се направи било каква интервенција, бидејќи тука може да се направи нарушување на понудата и побарувачката. Затоа многу е важно да ги следиме движењата на пазарите. Знаете дека минатата година за првпат се извезе, со карго лет имавме надвор од Европа и се надевам дека сега тие пазари ќе се задржат, што е многу важно и она што реков доколку има потреба секако дека овој подсектор и те како е важен за да го одржиме во рентабилност, рече Димовски.

Прашан за ставот на сточарите дека со цената на македонското јагне се во загуба и се надеваат на 200 денари, Димовски со одговор дека минатата година како Влада направиле интервентна мерка, односно исплатиле по 400 денари од глава, а оваа година е воведено зголемување за 800 денари за задржано јагне

Прочитајте и...  Околу 2,5 милиони Американци вработени во ресторани останале без работа минатата година

Поврзани вести

Може и да расте: Литар за 90 денари – цената на маслото за јадење ќе руши рекорди

Соња Кириџиевска

АХВ: Повлечена и уништена пратка од отровниот сусам од Индија

Соња Кириџиевска

Бесими – Техада: Поддршка за реформите во управување со јавните финансии

Слободен печат

Околу 2,5 милиони Американци вработени во ресторани останале без работа минатата година

Слободен печат

ВИДЕО | Бочварски: Важно да ја подобриме конекцијата со Бугарија, но пругата е макотрпен процес -90 мостови и 32 тунели

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Слободен печат

Остави Коментар