Димков: Мизрахи е новата Мирка Гинова - Слободен печат

Димков: Мизрахи е новата Мирка Гинова

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Димков, од собраниската говорнца ѝ се заблагодари на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи за дадената лекција – како се сака сопствената држава. Посочи дека вистинската причина за барањето за нејзино разрешување не е таблата на која пишува Република Македонија, туку затоа што ги открила бројни криминални активности на нејзината претходничка Мила Царовска. Обраќајќи ѝ се на Мизрахи, Димков рече:

– Вие вечерва сами ги победивте СДСМ и нивната коалиција, вие сте новата Мирка Гинова. Со ова што го правите се гледа дека само декларативно сте се залагале за соживот. Од каде се овие фашизоидни идеи на една партија. Рашела Мизрахи е единствена Еврејка која сака да ѝ помогне на Македонија и ќе ги загрозите и односите со Израел – рече Димков.

Прочитајте и...  Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Пратеничката од СДСМ Лидија Тасевска со контра аргументи. Рече дека иако мандатот на пратенкот од ВМРО-ДПМНЕ, Димков му дава за право да зборува што сака од собраниската говорница, сепак неговите факти биле далеку од вистината. Жените во редовите на СДСМ не се дискриминирани, рече Тасевска.

– СДСМ на претстојните избори ќе има 50 проценти жени. Во Извршнот одбор има повеќе жени од мажи. Ова покажува дека СДСМ не се плаши од жени. Министерството за труд и социјала е едно од минстерствата со најголем успех. Во сферата на социјална заштита има донесено бројни закони. СДСМ се залага за концептот „едно општество за сите“ , вашите тези навистина не држат и да си ги повлечете – рече Лидија Тасевска.

Прочитајте и...  Мировната понуда од Владата неприфатлива за бунтовниците од Јужен Судан

Прочитај повеќе

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

3 − 2 =

Прочитај повеќе

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат

Димитров: Денес е голем ден во мојот град, успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов

Слободен печат

Борел: Законот за ЈО е важен чекор за реформските процеси во Северна Македонија

Слободен печат

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

Слободен печат

Фон Дер Лајен: Северна Македонија и Албанија да започнат со преговори ако е можно и пред самитот на ЕУ во Загреб

Слободен печат