14 C
Скопје

Димитровски: Жителите на Гази Баба не сакаат нови индустриски погони

Жителите на Гази Баба се против изгласувањето на новиот Детален урбанистички план. Револтот  на граѓаните е  голем затоа што сите ние сме сведоци на голем број случувања во индустриските погони, изјави за Утрински брифинг Дејан Димитровски, советник во Општина Гази Баба од редовите на партијата ДОМ. 

Се уште никој нема одговарано за излевањето  на индустриските води,  а тоа е показател дека институциите затајуваат во однос на контролата на индустриските капацитети. Да биде јасно, никој не зборува за затвоање на постоечките капацитети, туку не сакаме да се проширува тешката загадувачка индустрија. Донесувањето на ДУП  пред донесување на ГУП е избрзано решение,  смета Димитровски.

Целиот разговор со Димитровски погледнете го во видеото:

Прочитајте и...  Екстрадицијата на десет српски државјани кои ги бараат САД поради компјутерска измама е повторно одобрена

Поврзани вести

Меркел бара дијалогот со Русија да продолжи

Слободен печат

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Слободен печат

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Слободен печат

Шпанската полиција разби кинеска банда која продавала канабис низ цела Европа

Слободен печат

При извршен вонреден инспекциски надзор во Собранието не се констатирани неправилности

Слободен печат

Чесите бараат од партнерите во ЕУ и НАТО да ги протераат руските дипломати

Слободен печат

Остави Коментар