Димитровски: Многу тешко во транспортот да воведеме ветерна енергија, или соларни возила - Слободен печат

Димитровски: Многу тешко во транспортот да воведеме ветерна енергија, или соларни возила

Секој обновлив извор на енергија, вели Димитровски, има своја намена.

Кога се работи за перспективата секогаш се поставува прашњето: што ќе возиме и на што ќе се вози. Изгледа на Македонија и е судбина да биде депонија на „треторазредни“ автомобили. Најверојатно и дизелите ќе бидат на сметиште, но дали воопшто варијантата на хибридни автомобили, и електроенергијата како двигател на автомобилите ќе допре до нас и што треба да се направи, на оваа тема во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ говори Даме Димитровски, професор на Машински факултет.

-Очекува дека во иднина ќе почнеме со биогорива, мешавина, па потоа на биометан и очекувам дека понатаму нема да сметаме на транспортот како загадувач, туку како прочистувач на животната средина – ќе зема валкан воздух, а низ моторите ќе прави некаков чист воздух- изјави Даме Димитровски, професор на Машински факултет.

Прочитајте и...  На Попова Шапка почнува „Снежен град 2020"

Секој обновлив извор на енергија, вели Димитровски, има своја намена.

-Многу тешко во транспортот ќе воведеме ветерна енергија, или соларни возила. Ќе треба некоја варијанта од солар да направиме струја, па струјата да ја користиме во возилата, а биогоривата директно ќе ги користиме во моторите со внатрешно согорување. Водородот не е нова технологија во производството на енергија. Идејата е да се соговри водород во некоја постојна постојка и такви мотори се појавуваа на саеми. Втората технологија е во горивни келии да работиме со водород, да се раслојува на водород и кислород и да го враќаме назад и притоа да ја искористуваме таа енергија- вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ професорот Даме Димитровски.

Прочитајте и...  Француски медиуми: Макрон попушта за Северна Македонија и Албанија

Прочитај повеќе

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 2 =

Прочитај повеќе

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат

Димитров: Денес е голем ден во мојот град, успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов

Слободен печат

Борел: Законот за ЈО е важен чекор за реформските процеси во Северна Македонија

Слободен печат

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

Слободен печат

Фон Дер Лајен: Северна Македонија и Албанија да започнат со преговори ако е можно и пред самитот на ЕУ во Загреб

Слободен печат