Димитровски: Карабах е фаворит, но се игра еден натпревар и сè е можно!

Противник во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите на Силекс е екипата на Карабах од Азербејџан. Играчите на клубот од Кратово ќе патуваат на гости во Баку на 18/19 август 2020 година, така одлучи денешната ждрепка во Нион.

Но, можно е од европската куќа на фудбалот (УЕФА) да донесат одлука мечот да се игра на неутрален терен поради ситуацијата со Ковид-19.

Карабах е фаворит на дуелот со македонскиот претставник, во минатото за овој азербејџански клуб настапуваше и нашиот фудбалер Владимир Димитровски.

Карабах е голем клуб и сигурно голем фаворит на овој меч. Има големо искуство во Европа и нормално голем буџет, квалитетни играчи. Меѓутоа знаеме дека во фудбалот сè е можно, особено после Ковид и плус се игра еден натпревар без гледачи. Така што без разлика што Карабах е фаворит, во фудбалот сè е можно – ни изјави Димитровски.

Прочитајте и...  Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Карабах скоро секоја година (од 2015-та) игра во групна фаза на Лига Европа, во сезоната 2015/16 беше дел и од групите на ЛШ, севкупно играјќи против врвни екипи како Интер, Монако, Тотенхем, Рома, Атлетико Мадрид, Челси, Арсенал, Севиља…

Димитровски моментно ги брани боите на грузиската екипа на Телави…

Во Телави супер ми оди, конечно после неколку месеци се вратив и почнав повторно да играм. Бев и во карантин од 14 дена, но сега е сè како што треба. Супер сум прифатен и се надевам на добри резултати – додаде Димитровски.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат