Димитров за „Политико“: Откако коронавирусот ќе биде зад нас, ние ќе имаме европска иднина пред нас

Фактот што ЕУ покажа волја, енергија и сила да донесе одлука за старт на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија во овие тешки времиња е многу важен сигнал за нас, изјави министерот за надворешни Никола Димитров за бриселскиот портал „Политико”.

– Откако коронавирусот ќе биде зад нас, ние ќе имаме европска иднина пред нас. Тоа е зрак на светлина во оваа темнина што е насекаде околу нас, нагласува Димитров, по вчерашната одлука на министрите за европски прашања на ЕУ дека Северна Македонија треба да започне преговори за членство без никакви дополнителни услови.

Коментирајќи ја вчерашната одлука на европските министри, „Политико” наведува дека тоа е „доказ оти блокот од 27 члена може да постигне договор за тема што долго време предизвикуваше поделби, дури и кога Европа е во состојба на криза поради коронавирусот”.

Прочитајте и...  Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

– ЕУ останува оперативна, ја пренесува порталот изјавата на хрватската државна секретарка за европски прашања Андреја Метелко-Згомбиќ.

„Политико” пренесува и изјава на шефот на германската дипломатија Хајко Мас, кој оцени дека со вчерашната одлука Европа покажала дека ги одржува ветувањата.

– Албанија и Северна Македонија ја почнуваат следната фаза од нивното патување кон ЕУ. Ова е задоцнето признание за нивните реформски постигнувања. Стабилни и ефикасни демократски уставни држави на Западниот Балкан се наш стратешки интерес. И ориентацијата кон европскиот модел на мир, слобода и просперитет останува најсилниот фактор на стабилност во нашето соседство, вели Мас.

Порталот наведува дека сега Европската комисија треба да подготви преговарачка рамка со двете земји, што потоа треба да биде поддржана од земјите членки на ЕУ, за на крај да се одржат меѓувладини конференции.

Прочитајте и...  Чулев со ромските невладини организации: Говорот на омраза кон ромската заедница системски да се реши

„Политико” потесетува и дека додека за земјава не се поставени никакви предуслови за старт на преговорите, Албанија ќе мора да исполни дополнителни услови пред да биде подготвена за следните чекори од преговарачкиот процес

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат