Димитров: Долго време сме низ тунелот, на еден чекор сме до пристапни преговори со ЕУ

Под мотото „Возиме сите напред кон Европската унија таму каде што припаѓаме” носителот на листа во ИЕ 1 од коалицијата „Можеме” Никола Димитров заедно со кандидатите за пратеници од коалицијата возеа велосипеди низ, како што велат, победничко Скопје.

-Државата ни полни 29 години оваа година. Долго време сме низ тунелот, на еден чекор сме до пристапни преговори со Европската унија. Имаме огромна шанса и имаме намера да ја зграпчиме, да ја искористиме. Во среда, 15 јули вие одлучувате дали ќе одиме напред. Од едната страна имаме напредок, од другата страна имаме враќање назад и буквално пустош и катастрофа, истакна Димитров.

На граѓаните им порача да излезат и да гласаат, и да дадат, како што рече, правец каде сакаат да оди нашата Македонија.

Прочитајте и...  Израел бомбардирање воени цели на сириската војска

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат