Димитров: Ако младите решат да нè биде, ќе нè биде

Иднината се младите и ако тие решат и по еден глас, преку гласање, преку своето ливче одлучат да нè биде, тогаш ќе нè биде како држава, изјави денеска Никола Димитров, носител на ИЕ 1 од редовите на СДСМ и коалицијата „Можеме”, по средба со една група млади граѓани.

Сакам да ги повикам сите, овие неколку години да докажеме дека можеме сите како држава да влеземе во Европа, а не еден по еден преку иселување. Да работиме заедно, да имаме верба во себеси. Во 2024 прашањето „дали можам да успеам дома” да не биде веќе прашање.”, изјави Димитров.

На оваа средба присуствуваше и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевки, кој рече дека на секој еден млад човек до 29 години, ќе го враќаме персоналниот данок директно на неговата сметка.

Прочитајте и...  Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

– Младинскиот додаток, на сите млади кои што се вклучени во производството, а коишто имаат до 23 години, повторно ќе добиваат средства коишто дополнително ќе ги стимулира младите да бидат дел од производството. Покажавме дека можеме многу, покажавме дека можеме уште повеќе и уште подобро, потенцираше Каевски.

Прочитај повеќе

Нема решение како да почне учебната година – Наместо настава, преговори и приговори

Слободен печат

Сирискиот претседател Асад, го прекина говорот, не му беше добро

Слободен печат

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

СП.

Франција: Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

МИА Агенција

Филипче: Огромен ризик е доколку училиштата целосно се отворат и функционираат од почетокот на септември

Слободен печат

НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат