Димитријевиќ се повлече од НБА драфтот 2019 - Слободен печат

Димитријевиќ се повлече од НБА драфтот 2019

Нашата кошаркарска надеж Димитријевиќ одлучи да се повлече од НБА драфтот, па ќе почекаме повторно некој Македонец да се најде во најсилната кошаркарска лига на светот.

Нашиот плејмејкер моментно ги брани боите на шпанскиот прволигаш Хувентуд Бадалона.

Принтскрин/pr.nba.com

Вкупно 47 интернационални кандидати се повлекоа од драфтот кој според најавите ќе се организира на 20 јуни во Бруклин, САД.

Единствен Македонец кој досега играл во НБА лигата беше Перо Антиќ бранејќи ги боите на Атланта Хокс. Во НБА и тоа за екипата на Кливленд кавалирс, настапува и Чеди Осман, турскиот репрезентативец кој е роден во Македонија.

Сезонава 2018/19 во најсилната шпанска кошаркарска лига Димитријевиќ во 34 натпревари имаше просек од 5.7 поени, 1.5 скок и 2.1 асистенции по меч.

Прочитај повеќе

Челси прокоцка триумф против Арсенал, Сити го слави Агуеро (ВИДЕО)

Слободен печат

Со Елмас на теренот е полесно, Наполи го елиминира Лацио во Купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Слободен печат

Мурињо е најголем тренер-трошаџија, фрли повеќе од 1.5 милијарди евра за засилувања

Слободен печат

МЗТ Скопје поразен на гостувањето кај Сплит

Слободен печат

КОНКУРЕНЦИЈА НА УФЦ: Полјаците измислија нов брутален спорт, без ракавици и без ограда (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

seven + eleven =

Прочитај повеќе

Рамос по четврти пат ќе стане татко

Слободен печат

Повредите не и можат ништо на Норвешка, падна и Исланд

Слободен печат

Ново име во Градски Парк: Работнички се засили со Питс

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО : Пијани рагбисти претепале тинејџер до смрт (+18)

Слободен печат

Словенците ги задржаа шансите за полуфинале по победата над Португалија

Слободен печат

Баерн си најде десен бек во Мадрид

Слободен печат