Димитриевски за снимката на распеаниот Ахмети: Македонските граѓани не се чуствуваат среќни, а политичарите им пејат

Максим Димитриевски - градоначалник на Куманово / Фото: ''Слободен печат'' - Драган Митрески

Максим Димитриевски Градоначалникот на Општина Куманово во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека ДУИ со државава владее, а СДСМ е нивен привезок.

Тој ја искоментира и видео снимката на која Ахмети пееше заедно со косовниот пејач Илир Шаќири.

„Она што денеска се случуваше со пеењето на песни по кабинети. Видете, јас не плаќам даноци и такси за да вие како мои избраник седите во кабинет и пеете. Тој кабинет се финансира со парите на граѓаните, па да пеете доколку граѓаните ви се среќни, но во Македонија на сите анкети граѓаните не се чувствуваат среќни, а политичарите им пејат“, вели Димитриевски.

Вицепремиерот Артан Груби на Фејсбук објави видео на кое Ахмети во друштво на познатиот косовски пејач Илир Шаќири, пеат патриотска песна.

Груби под објавата напиша „Нацијата е прва меѓу нас вечерва. Заедно за ЕУ“.

ВИДЕО: Груби објави снимка на распеаниот Али Ахмети

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот