Димитриевски: Во второто полувреме ја прикажавме најдобрата игра досега на ЕП

epa09279482 North Macedonia's goalkeeper Stole Dimitrievski reacts during the UEFA EURO 2020 group C preliminary round soccer match between Ukraine and North Macedonia in Bucharest, Romania, 17 June 2021. EPA-EFE/Robert Ghement / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Столе Димитриевски беше најдобриот македонски репрезентативец во поразот од Украина. Чуварот на мрежата одбрани еден пенал, а имаше и неколку одлични интервенции, но за жал Македонија на крајот не успеа да дојде до барем еден бод.

– Досега одигравме два натпревари, и на првиот мислам дека одигравме доборо со со тактички грешки за кои бевме казнети. Денеска, посебно во второто полувреме ја прикажавме најдобрата игра досега на ЕП, рече Димитриевски.

-Што се однесува до одбранетиот пенал, ние разговараме со тренерите, со играчите, гледаме видеа, ги анализираме противниците и вежбаме за нив. Реално ги имаме простудирано сите противнички играчи. На последниот натпревар во групата против Холандија одиме на победа или барем на бод – вели Димитриевски.

Фудбалерите немаа среќа, Украина го „преживеа“ второто полувреме и ги освои бодовите

 

Видео на денот