ДИК: Излезноста до 13 часот изнесува 20,45 проценти – Слободен печат
ВестиМакедонија

ДИК: Излезноста до 13 часот изнесува 20,45 проценти

На втората прес конференција, од ДИК пренесуваат дека гласањето тече без проблеми. На сите гласачки места се гласа од 7 часот, а само во едно гласачко место во Студеничани не се гласа.

До 13 часот, од преработени 75,57% од гласачките места на гласање излегле 284.942 гласачи, што е 20,45% од вкупниот број на запишани избирачи.

Најголема е излезноста во Прилеп 35,2%, Новаци 33,12%, Свети Николе 31,10%, Неготино 29,02%, Прибиштип 30,62%.

Граѓаните најмалку гласале во Липково 5,43%, Желино 6,62% и Врапчиште 7,5%.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close