ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

ДИК  во рок од три дена од распишување на изборите доставува барање до Министерството за информатичко општество и администрација да ги достави податоците за вработените во државната и локалната администрација, за да може да се извршат евентуални замени во составите на изборнитѕе органи.

Откако претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го потпиша решението за распишување на предвремените парламентарни избори на 12 април, течат роковите за нивно спроведување. Државната изборна комисија на вечерва одржаната седница го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори.

ДИК  во рок од три дена од распишување на изборите доставува барање до Министерството за информатичко општество и администрација да ги достави податоците за вработените во државната и локалната администрација, за да може да се извршат евентуални замени во составите на изборнитѕе органи.

Комисијата утре од МВР ќе побара и да и го достави Избирачкиот список со сите податоци кои што треба да ги содржи. Списокот ДИК најдоцна десет дена од денот на распишување на изборите, треба да го стави на јавен увид во своите подрачни одделенија и месни канцеларии. Јавниот увид трае 15 дена и почнува на  26 февруари 2020, а трае до 11 март 2020 до 24 часот, период во кој граѓаните можат да ги достават барањата за запишување, допишување или бришење на податоци од Избирачкиот список.

Прочитајте и...  Коронавирусот во САД посмртоносен од шест војни заедно

-Сакам да ги повикам сите граѓани да извршат проверка дали се наоѓаат на Избирачкиот список за што можат да ја искористат веб страницата на ДИК. До колку ги нема да отидат во подрачните одделенија на ДИК и да интервенираат ако има потреба, рече на вечерашната седница претседателот на ДИК Оливер Деркоски.

Потписите за кандидирање за кандидатските листи поддржани од група избирачи се собираат пред службените лица на ДИК , но и пред надлежен нотар на образец утврден од ДИК, доколку подносителот на кандидатската листа се одлучи за тоа. Во тој случај тој треба да ја извести ДИК кај кој нотар ќе ги собира потписите.

Кандидатските листи до ДИК треба да бидат доставени 30 дена пред одржувањето на изборите, односно најдоцна до 24 часот на 12 март. Потоа, како што информира Дерковски, течат роковите за проверка и евентуална корекција.

Прочитајте и...  Австрија има повеќе излекувани од новозаразени со коронавирусот

За прибирање на средства за изборната кампања, учесниците на изборите треба да имаат единствен даночен број и трансакциска сметка која ќе ја отворат најдоцна 48 часа по потврдувањето на листата или најрано 48 часа по распишување на изборите. Сметките се затвораат во рок од 60 дена по официјалните резултати од изборите.

Роковникот ја регулира и изборната кампања што е предвидена 20 дена пред изборите со 24 часовен изборен молк пред изборниот ден. Кампањата почнува во 0:00 часот на 23 март и завршува на 10 април во 24 часот.

Учесникот во изборната кампања, не може да нарача платено политичко рекламирање во радиодифузери кои не се регистрирани во регистарот на радиодифузери и портали, и да ги исплати од средства на трансакциската сметка за изборната кампања.

Прочитајте и...  Јенс Шпан: Прославите и забавите ќе почекаат

Затоа ДИК, ги повика медиумите кои сакаат да емитуваат платена политичка реклама за претстојните парламентарни избори да се регистрираат во Комисијата, а тоа, како што појасни Деркоски, можат да го направат во рок од три дена од распишувањето на изборите односно на 17, 18 и 19 февруари. Потоа ДИК на јавна седница че соопшти за прифажањето на барањата за регистрација и ќе биде јавно објавен регистарот на медиуми. Радиодифузерите имаат рок од пет дена од распишувањето на изборите да ги утврдат ценовниците за платено политичко рекламирање.Ценовниците не смеат да се менуваат до завршувањето на изборите.

ДИК на седницата ги утврди и највисоките и најниските цени за рекламирање на радио, телевизија и во печатени медиуми, како и највисоките суми што може да се исплатат за рекламирање во интернет порталите. 

Прочитај повеќе

Над 687.000 заразени од коронавирус во Европа, повеќе од 62.000 лица починаа

Слободен печат

СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Слободен печат

„Емерџинг Јуроп”: Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Слободен печат

Османи: Oд оваа криза да излеземе уште посилни

Владата почнува информативни видеосесии КОВИД-19, прашања и одговори

Горан Наумовски

ЦИА предупредуваше, Трамп игнорираше-Сега ја плаќа цената со човечки животи

Дејан Андоновиќ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Плунката може да содржи еден од симптомите на коронавирусот: На која боја на слузот треба да обратите внимание?

Слободен печат

„Космонаутот“ кој зема брисеви за коронавирус: Сите ни велат, чувајте се! (ФОТО+ВИДЕО)

Мирослава Бурнс

КОВИД – 19 го менува светот што го познававме до сега

Слободен печат

Град Скопје нема да постапува по опомените за данок на имот и фирмарина за 2019

Слободен печат

Понеделник втор ден Велигден, неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Слободен печат

Во Банско ќе се спроведе масовно тестирање со брзи тестови за коронавирус

Слободен печат