7 C
Скопје

ДИК го одложи рокот за медиумите за доставување на извештајот за реализирани услуги за изборите

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека го одложува рокот за рокот за доставување на извештајот за реализирани услуги и фактурата која содржи примерок од објави од страна на печатените медиуми и електронските медиуми (интернет порталите), којшто истекува денеска (17 јули 2020 година), согласно Ревидираниот роковник за продолжување на изборните дејствија за спроведување на предвремените избори за пратеници.

„Со цел медиумите да не бидат оштетени овој рок ќе биде одложен и целосната документација печатените медиуми и електронските медиуми (интернет порталите) ќе можат да ја достават во следниве неколку дена без притоа да трпат какви било последици“, се наведува во соопштението од ДИК.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Девет кинески рудари пронајдени мртви, потрагата не престанува

Поврзани вести

Русија му испраќа 24 милиони дози од својата вакцина на Мексико

Слободен печат

Турската и грчката делегација во Истанбул ја одржаа 61-та рунда технички преговори

Слободен печат

САД ќе ги надоместат четирите изгубени години во борбата против климатските промени

Слободен печат

Петров: Следува петти пакет мерки, 2021 е година за рестарт на македонската економија

Слободен печат

Бајден ја укина забраната трансродови лица да служат војска

Илинка Иљоска

Рокот за аплицирање е до 1 март: Стипендии за студии и истражувања во Словенија за академската 2021/22

Слободен печат

Остави Коментар