Дијаспора

Дијаспора

Почина најстарата партизанка

Ида Сабо, најстарата партизанка, починала во Нови Сад. Имаше 101 година. Ида во младоста се приклучила на подмладокот на Комунистичката партија на Југославија. Таа, бележи...

ГОЛЕМО ПРИЗНАНИЕ НА ПРОФЕСОРОТ ОД ЦРНА ГОРА: Душко Кнежевиќ лауреат за награда за лидерство...

Претседател на Атлас Група Душко Кнежевиќ, еден од добитниците на овогодинешната награда на Лидерство за Медитерана (SAIS Mediterranean Leadership Award), признание које се добиваат...
video

Загреб: Maкедонската кујна, традиција и музика- дел од фестивалот „Светот на чинија“

Од 8 до 18 септември 2016 година, на Европскиот плоштад (Europski trg) во Загреб, Хрватска, се оджува фестивалот на храна „Светот на чинија“ (Svijet...

Сиднеј: Матурска вечер за македонските ученици

Македонскиот просветно-училишен одбор за НЈВ, во прекрасниот амбиент во Emporium Reception во Bankstown во присуство на многу гости, родители и наставници одржа добротворна забава,...

Скандалозен повик на владини претставници до Македонците во Франција: „Пријавете се за гласање, зашто може...

  Дипломати и економски промотори од амбасадата во Париз оделе по црковни настани и собири и им нуделе на Македонците да го извршат пријавувањето „наместо...

Задар: Промоција на книгите на Елизабета Петровска и Васил Тоциновски

Во рамките на манифестацијата „13-ти Денови на македонската култура“ во Задар, Хрватска, на 14 ноември 2016 година се одржа промоција на книгата кратки фолклорни...
дел од претставата

Во Сиднеј премиерна изведба на драмата „Баба се мажи“

Mинатиот петок, на 11-ти ноември, во просториите на театарот во Хрствил, Сиднеј, Австралиско македонскиот театар ја изведе премиерата на драмата „Баба се мажи“ од Душан Ристевски...
доделување на признанието

Сиднеј: Награда за Илина Трифуновска од Министерството за образование

На 2-ри ноември 2016 година, на ученичката Илина Трифуновска од Македонското етничко училиште ,,Св. Климент Охридски" од Рокдаел, Сиднеј, Австралија, пред публика од околу...

Јабука: Изложба на Павле Кузмановски и промоција на книгите на Јован Дамјановски

Во организација на македонското здружение „Илинден“ од Јабука, Србија, а во соработка со здружението за култура и уметност „Иљо Антески Смок“ од Тетово, Македонија...
Тони Матичевски

Тони Матичевски – моден лауреат на Aвстралија

Еден од најуспешните австралиски модни дизајнери кој инаку е со македонско потекло, Тони Матичевски, е прогласен за моден лауреат на Австралија за 2016 година,...

Не пропуштајте

1200 тони месо од Канада и Бразил, без царина завршиле во...

Во Македонија се увезувало и продавало месо од Бразил и Канада – без да се плати царина, пренесува 24Вести. Финансовата полиција отвори истрага за...

Придружете ни се Facebook