Диетите се „аут“, за витка линија ви треба ОВОЈ КОНЦЕПТ!

Среќни сме да ви објавиме дека диетите се „аут“. Броење калории, забранета и дозволена храна, слепо придржување кон комплицирани правила, оброци без вкус, јогурти со 0 процент маснотии… сè ова заминува во историјата. Вишокот килограми сега се пресметува на нов начин.

Да, сепак треба малку воздржаност, не, не е во ред да јадеме баш што сакаме и што ќе ни падне на памет, но новите концепти за симнување на вишокот тежина се доста различни.

Ако не сте љубител на класични диети или ви е тешко да се придржувате до нив, размислете за методот на повремено постење. Наизменичното постење не е нов концепт, но од неодамна е во тренд, и како замена за класичните диети и како метод за подобрување на варењето, фит- изгледот, крвната слика и функцијата на мозокот. Се претпоставува дека на овој начин и ќе го продолжиме животот.

Ако ова ви звучи привлечно и немате проблем да прескокнете оброк, а генерално имате добра здравствена состојба, дајте му шанса на овој концепт! Принципот е едноставен и можете да го прилагодите на вашите потреби и навики. Поентата е да се продолжи времето помеѓу два оброка, и во принцип, не е важно што јадете. Односно, нема класично мени па можете да си дадете оддишка.

View this post on Instagram

🔥INTERMITTENT FASTING🔥 —————————— 💪 Courtesy: @the.perfectdiet —————————— 👉 Follow @dailytoughfitness 👉 Follow @dailytoughfitness 👉 Follow @dailytoughfitness —————————— ➡ Link in bio for GYM INSPIRED SHIRTS, PULLOVERS and PHONE CASES! Use "DAILYTOUGH" code for 10% OFF! 🔥🔥 —————————— #dailytoughfitness #workouts #workout #workouttips #workoutroutine #workout👍 #workoutoftheday #workout💪 #befitmotivation #fitnesstips #fitnessmotivation #exercise #exercisemotivation #exercisetips #exercisetipsoftheday #exercisetipoftheday #workouttipoftheday #intermittentfasting #intermittentfastingresults #intermittenfastingforbeginners #weightlossgoal #fatlossfood #fatlossworkout #weightlossupport #weightlosschallenge #fatlosschallenge #weightlosstips #weightlosstip

A post shared by Workout ● Fitness ● Motivation (@dailytoughfitness) on

Најпопуларната варијација на овој метод за слабеење е 24-часовниот пост двапати неделно и дневниот пост од 16 часа, при што многу малку или ништо не се јаде во текот на постот. Првиот концепт е јасен, а вториот, познат како 16/8, значи да го прескокнете појадокот, а ручекот, вечерата и меѓуоброкот да се конзумираат во рок од вкупно осум часа. И двете варијации на постот, барем теоретски, имаат иста последица: јадењето помалку храна во целост доведува до губење на тежината.

View this post on Instagram

Intermittent fasting?! 🤷‍♀️🤷‍♂️ should you do it? Is it right for you? 🧐😄 find out 👇👇👇 . . While intermittent fasting isn’t for everyone 🙃, IF definitely has many great benefits & perks if it sounds like a good fit for you. 👍Below I breakdown how to do it and what some of those benefits are. . What is IF? IF is eating within a restricted time period ⏰, usually involves a fast window of about 16 hours and an 8-hour eating window (Example: eating meals between 11am-7pm every day). . Some tips: 1️⃣ – Don’t break your fast with a heavy carb meal, choose a more balanced meal or a meal with protein & healthy fats focus. 2️⃣ – You can use coffee & tea to curb your appetite, just don’t add sugar or creamers. 🙅‍♀️ 🍚 . Health benefits: 💪 1 – Can help cut help calories by limiting the time period you’re eating 🍽 2 – Boost 🚀 your immune system 3 – Beneficial changes in the function of genes related to longevity & protection against disease 🤢 4 – Cellular repair of damage and dysfunctional cells 🔨 5 – Human growth hormone increases (helps with fat loss) 🏃‍♀️ 6 – Insulin sensitivity improves and overall insulin levels drop (makes stored body fat more accessible) 🙌 . 🚨 Reminder though if you have a history of eating disorders or are underweight this is not a good fit for you. Not all women feel great on this diet so you really have to check in with yourself and see if it feels right. . . •••••••••••••••••••• 📲Grab your FREE fat lose guide: AVAILABLE NOW. Tap link in bio 👉@markloveslife👈 * 📕25% my Ebook ‘The Simple Vegan Solution’ Swipe up in highlighted stories. * 📥Slide in my DM @markloveslife for habit based nutrition coaching and change your life📍 . . #repost @kylethumm #intermittentfasting #intermittentfastingresults #intermittentfasting16hours #intermittenfastingforbeginners #fastingforweightloss #fasting #fastingtips #fastingdiet #weightloss #veganweightloss #veganfasting #veganfitness #veganintermittentfasting #nofood #plantstrong #fastingforhealth #vegantips #veganfit #plantbasedweightloss #vivolife #veganlife #veganfam #fitfaminstagram #fitfamily #veganweightlossjourney #weightlosstips #weightlosstip

A post shared by Marky Mark (@markloveslife) on

View this post on Instagram

Good morning all, sorry for the silence over the last few days, I have been fighting off a really nasty fluey type virus and although I'm still not 100% I'm feeling better than I was. My eating hasnt been great while I've been unwell, lack of appetite or not eating healthily so I'm not sure what the scales will show on monday, but I'm not going to dwell on that. To get me back on track again I'm going to have a few days of intermittent fasting, I know this isn't for everyone but I've done this before in the past and always had good results. #slimmingworlduk #slimmingworldfromhome #slimmingworldjourney #slimmingworldsupport #healthyfood #weightlossjourney #slimmingworlduk #intermittentfasting

A post shared by 🙍‍♀️Lisa (@myslimmingjourney2020) on

Прочитајте и...  За Шерон Стоун знае цел свет, а вака изгледа нејзината помлада сестра Кели (ФОТО)

Прочитај повеќе

Вежба за совршен задник: Резултатите се видливи за брзо време

Слободен печат

Дали ќе ги препознаете овие актери на млади години? (ФОТО)

Слободен печат

Хилари Даф го нападна папарацото кое ги фотографираше нејзините деца! (ВИДЕО)

Слободен печат

Три најдобри книги кои мора да ги прочитате: Го промениjа животот на илјадници жени!

Слободен печат

Од три врски доби три деца: Актерката Кејт Хадсон се надева дека ќе има уште прилики да раѓа деца! (ФОТО)

Слободен печат

Чудотворна билка што неправедно ја занемаруваме, а лекува многу заболувања

Слободен печат

Остави Коментар

седумнаесет − три =

Прочитај повеќе

Меланија Трамп ги изненади сите со невообичаениот моден избор! (ФОТО)

Слободен печат

Кејт Мидлтон има важен совет за сите родители: Уживајте во едноставните работи со вашите деца

слободен печат

Татко и син ја негуваат фолк музиката: Разговор со Николче Тасев од бендот „Генерација 2“

Михаило Донев

Патот до престолот на Ријана: Од улична продавачка до најбогата пејачка (ФОТО)

Слободен Печат

Науката има доказ дека младоликите луѓе се поинтелегентни од другите, еве и зошто

Слободен печат

Ќерката на Елвис Присли прозборе за врската со Мајкл Џексон, во која влегла за да го спаси! (ФОТО)

слободен печат