Диета која ќе ве ПОДМЛАДИ седум години: Со неа и мозокот ќе ви работи подобро

Сигурно веќе сте забележале дека одредени видови храна ве прават посреќни додека ги јадете. За жал, тие намирници не се секогаш најздравиот избор.

Всушност, парчето чоколадо или порцијата помфрит ви носат моментална среќа. Сепак, постои начин тоа чувство на среќа да остане во токот на целиот ден, благодарение на диетата популарно наречена MIND, која гарантира побрза работа на мозокот и подмладување за седум години.

На самиот почеток е важно да направите разлика помеѓу моменталното задоволство после изеденото колаче и позитивните влијанија на долгорочните здрави навики.

Диетата MIND е верзија на медитеранската исхрана и се поврзува со подобрување на општото здравје, но и со подоброто расположение, намалениот ризик за депресија и одржување на когнитивните способности. Клучот е во здравата комбинација на зеленчук, овошје, мешунки, јатки, интегрални житарици, маслиново масло и немасни протеини. За MIND-диетата е типично тоа што покрај класичните начела на медитеранската исхрана, вклучува и дополнителен акцент на консумирање шумски овошја, листест зеленчук и јатки.

Прочитајте и...  Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Според едно истражување, оние кои ја практикуваат оваа исхрана имаат и до 53% намален ризик од Алцхајмерова болест, подобрени когнитивни функции и подобар имунитет.

Во оваа диета нема одредени супернамирници кои се строго задолжителни, но во чинијата секако би требало да имате риба, особено лосос, кој е богат со витамин Б-12 и омега-3 масни киселини. Пробиотиците се препорачливи за варењето да биде што полесно.

Од листестиот зеленчук земајте спанаќ и блитва, а може и коприви. Додадете и семки и јатки, како што се семките од тиква, бразилски ореви и леблебија.

Боровинките се полни со флавониди и помагаат во зачувување на т.н. младост на мозокот. Ако сте во можност, консумирајте остриги, бидејќи се богати со цинк.

Прочитајте и...  Во јуни граѓаните одвојувале повеќе пари за храна

Пијте какао или јадете темно чоколадо, а за ужина можете да јадете пуканки подготвени од зрна пченка, а избегнувајте ги оние за во микробранова печка, бидејќи се полни со сол и масти.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат