Дибиров: Со солзи во очите ќе си одам од Македонија - Слободен печат

Дибиров: Со солзи во очите ќе си одам од Македонија

„Тешко ќе си заминам од Македонија и веројатно тоа ќе биде со солзи. Македонија и Вардар ми донесоа толку многу среќа и радост, не само мене, туку и на моето семејство. Вардар секогаш ќе биде дел од мене“, им изјави Дибиров на руските медиуми по повод шокантната објава на сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко дека нема повеќе да го финансира тимот кој во 2017 година триумфираше во Лигата на шампионите.

Рускиот репрезентативец кој од 2013 година е дел од Вардар и е еден од најдобрите ракометари на клубот, окрива дека сите биле шокирани од од одлуката на сопственикот.

– Се што знаевме беа само шпекулации за заминување на Сергеј, па не верувавме во такви работи. Јас сум навикнат да верувам само на проверени информации од официјалниот сајт на клубот. Некако бевме сигурни дека во Вардар се е нормално. Ова за нас беше брзо и неочекувано. Добивме повик во групата и директорот Давор Стојановски ни кажа дека проектот „Вардар“ завршува на крајот од оваа сезона. Тоа не изненади. Но што можеме ние тука, професионалниот спорт бара сериозни финансиски вложувања. Животот продолжува понатаму, веројатно има објективни причини за да се случи ова. Сергеј Самсоненко се уште не се сретна со нас, но верувам дека и тоа ќе се случи наскоро – вели Дибиров.

Прочитајте и...  Хрватските ракометари пречекани од 10.000 навивачи во Загреб (ВИДЕО)

Дибиров уверува дека новонастанатата ситуација во Вардар нема да влијае на игрите на ракометарите, немаат намера да се предадат и ќе сторат се да го елиминираат ПИК Сегед и да обезбедат ново учество на завршниот турнир во Келн.

– Ние сме професионалци. Ги чекаме двата дуели против ПИК Сегед и ќе направиме се за да обезбедиме пласман на Ф4, иако ова секако ќе влијае на психолошки план. Ќе бидеме будали, ако после ваква добра работа сезонава, се предадеме пред најважните мечеви. На 25 април ќе биде последен меч на овој Вардар во нашата сала, пред најдобрата публика на светот. Сите билети се продадени и не смееме да одиграме лабаво – потенцира Дибиров.

Прочитајте и...  МЗТ Скопје си донесе центар на Турција

Прочитај повеќе

Заработуваат на трагедијата, влезници за дербито и над 1000 долари! (ФОТО)

Слободен печат

Милан ќе му оддаде почит на Коби Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул „немаше“ среќа, Руни против Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Успешни прегледите, Интер ќе го промовира Ериксен! (ФОТО)

Слободен печат

Коланџело: Коби Брајант во „Куќата на славните“!

Слободен печат

Димитриевски го продолжи договорот со Рајо Ваљекано! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

four × four =

Прочитај повеќе

Играчите на Барселона не му „веруваат“ на Сетиен!?

Слободен печат

Денот кога Коби Брајант постигна 81 поен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Би-Би-Си се посрамоти: Наместо Брајант го „погреба“ Леброн Џејмс

Слободен печат

Хрватските ракометари пречекани од 10.000 навивачи во Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје си донесе центар на Турција

Слободен печат

Надал посилен од Кирјос за 12. четвртфинале на Австралија Опен.

Слободен печат