Дибиров не мрда од Скопје, иднината за Вардар е светла – Слободен печат
Ви ПрепорачувамеРакометСпорт

Дибиров не мрда од Скопје, иднината за Вардар е светла

Руското крило кој е еден од милениците на навивачите, потврди дека и во следната сезона ќе биде дел од европскиот шампион.

Тимур Дибиров најави дека и во следната сезона ќе биде дел од „црвено-црните“ во атакот да се дојде и до третата европска титула. Дибиров е првиот ракометар во Вардар, кој иако има исписница во раката, најави останување во Вардар на кого денеска, Владата и Град Скопје, заедно со АМС најавија дека ќе го наградат клубот со вкупно 700.000 евра за освоената титула.

– И наредната година ќе бидам дел од Вардар. Клубот ќе се спаси од распад, а ситуацијата, сега по освоената титула е многу подобра – им изјави Дибиров на руските медиуми.

Дека ситуацијата во Вардар е се подобра и потврди и словенечкиот репрезентативец Сташ Скубе кој откри дека сопственикот на клубот, Сергеј Самсоненко им ги исплатил сите долгови на ракометарите уште пред да започне фајнал фор турнирот во Келн.

– Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко ни ги исплати најголем дел од долговите уште пред турнирот во Келн. Тој исто така ни вети е богата премија – им откри Скубе на медиумите во Словенија.

По изјавата на Скубе дека голем дел од долговите се подмирени, извесно е дека Вардар и во следната сезона ќе биде еден од фаворитите за освојување на титулата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close