5 C
Скопје

Џудо-тренерот од Прилеп барал да сведочи на полиграф, не му дозволиле

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, Р.П, е во триесетдневен притвор во битолскиот затвор, затоа што се товари дека обљубил петнаесетгодишно девојче на кое му бил тренер.

Притвор за тренер по џудо за силување на ученички​ во Прилеп, злосторот траел со месеци

Адвокатот на осомничениот, Жарко Стеваноски побарал тренерот да сведочи на полиграф, но истражните органи не дозволиле.

-Јавното обвинителство укажа дека за тоа ќе одлучи во понатамошниот тек на постапката иако за вакво обвинение кое засега се заснова само на искази е повеќе од потребно заради правилно насочување на истрагата. Полиграфското тестирање се применува во истрагата како средство за правилно насочување на истрагата. А не претставува доказ во постапката, изјави Стеваноски за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Филипче бара од опозицијата да ја поддржи изградбата на нов Клинички центар

Неофицијално, откако Јавното обвинителство покрена постапка за едно од девојчињата, се пријавиле уште две со слични обвинувања, дека наводно тренерот ги допирал и љубел, влегувал во соблекувалната после тренинзите без најава во Прилеп, но и на службено патување надвор од градот.

„Слободен печат“ дознава дека дел од ученичките тренирале џудо кај истиот тренер со години, имале заеднички медиумски настапи за државни и меѓудржавни спортски успеси.

Според обвинението, осомничениот Р.П како тренер по џудо, во текот на осум месеци, од април до ноември 2020 година, во Прилеп и на други места заради задоволување на полови страсти со злоупотреба на својата положба извршил полови дејствија врз деца кои наполниле 14 години. Станувало збор за ученички кои му биле доверени заради тренирање и воспитување.

Џудо федерацијата на Македонија објави дека на уапсениот тренер обвинет за силување на малолетнички пред една година му е одземена лиценцата

 

Прочитајте и...  Гутереш: Црвен аларм за планетата поради климатските промени

Поврзани вести

ВО ЖИВО: Османи и Симовски на средба за пописот

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче

Слободен печат

АВМУ: Нападите врз новинарите се апсолутно неприфатливи

Слободен печат

ВИДЕО: Позлатена статуа од Трамп главен декор на собирот на републиканците

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Слободен печат

Саудиска Арабија демантира дека одобрила убиство на Кашоги

Слободен печат

Остави Коментар