Џошуа за реваншот со Руис ќе инкасира неверојатни 85 милиони долари

Ентони Џошуа и Енди Руиз во сабота (7 декември) ќе го имаат долгоочекуваниот реванш во тешка категорија, а борбата ќе биде четврта „најбогата“ во историјата на боксот.

Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Ентони Џошуа за борбата ќе инкасира неверојатни 85 милиони долари, со што ќе стане најдоброплатениот британски боксер во историјата. Руиз кој во првата борба го нокаутира Џошуа во седмата рунда, ќе заработи 13 милиони долари.

– Иако станува збор за голема сума на пари, кога ќе се одбијат парите за данок и ќе се платат тренерите и спаринг партнерите, сумата не изгледа толку голема. По секоја борба остануваат 30-40 проценти од средствата – вели Џошуа.

Рекордите во најголема заработка ги држи Американецот Флојд Мејведер, тој доби 250 милиони долари за тоа што му одржа лекција по бокс на УФЦ ѕвездата, Конор Мекгрегор. Втората најголема исплата повторно е на Мејведер кој за победата над Ману Паквајо доби 180 милиони долари, додека поразениот филипински боксер си заработи дури 120 милиони долари.

Прочитајте и...  Официјално: Јувентус го отпушти Сари

Прочитај повеќе

Барселона и Баерн Минхен си закажаа четвртфинален дуел во Лисабон (ВИДЕО)

Слободен печат

Харден, Адетокумпо и Леброн конкуренти за МВП наградата

Слободен печат

Елмас сепак од клупата ќе го започне дуелот против Барселона

Слободен печат

Изненадување: Пирло ќе биде новиот тренер на Јувентус

Слободен печат

Федерер е светец, а Ѓоковиќ демонот, дали е толку едноставно?

Слободен печат

Вардар очаен на стартот од новата , Борец им го зеде скалпот на „црвено-црните“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тажната приказна за тренерот кој го направи Федерер најдобар тенисер (ВИДЕО)

Слободен печат

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат